Właściciel TVN Group rozpoczął proces sprzedaży polskiego nadawcy medialnego, informuje agencja Reuters. Wiadomo też na ile została wyceniona stacja. Kupujący będzie musiał zapłacić około 1 miliarda euro, czyli ponad 4,2 mld złotych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Agencja prasowa donosi, iż Warner Bros Discovery zaczął już rozmawiać z doradcami banku JP Morgan w sprawie sprzedaży stacji. Jak twierdzą źródła Reutersa, bank inwestycyjny kontaktował się w ostatnich tygodniach z potencjalnymi nabywcami aktywów, a materiały sprzedażowe mają zostać rozesłane na początku przyszłego roku.
Tak ma wyglądać proces sprzedaży stacji TVN
"Rozważając sprzedaż TVN, będziemy priorytetowo traktować jego niezależny status informacyjny" – przekazał rzecznik Warner Bros Discovery. JP Morgan odmówił komentarza agencji prasowej, natomiast TVN Group odesłał prośbę o komentarz do Warner Bros. Discovery.
Dziennikarze ustalili jednak, że TVN Group, do której należą 24-godzinne kanały informacyjne TVN24 i TVN24 BiS, może zostać wyceniona na ponad 1 miliard euro (ponad 4 mld zł).
Tymczasem prezeska TVN Warner Bros. Discovery Katarzyna Kieli odniosła się do tych doniesień w liście skierowanym do pracowników. Wyjaśniła, że koncern bierze pod uwagę wiele możliwości.
"Tak jak rozmawialiśmy podczas Town Hall, WBD rozważa różne opcje i jedną z nich jest potencjalna sprzedaż różnych aktywów. Czy do takiej sprzedaży dojdzie, jeszcze nie wiadomo" – napisała Kieli.
Zapewniła również, że proces będzie przejrzysty: "Co wiadomo, to że do potencjalnych inwestorów zostanie rozesłana informacja dotycząca naszego biznesu. O dalszych krokach i szczegółach tego procesu postaram się, żebyście wszyscy byli informowani w możliwie najszybszy i najpełniejszy sposób".
W liście Katarzyna Kieli przypomniała, że TVN ma ponad dwudziestoletnią historię i wielokrotnie zmieniał właścicieli. "Z każdej zmiany wychodziliśmy mocniejsi" – przekazała.
TVN na liście podmiotów chronionych przez rząd
Przypomnijmy, że 18 grudnia premier Donald Tusk wpisał TVN i Polsat na listę podmiotów chronionych. Decyzja ma na celu ochronę polskich mediów przed przejęciem przez zagraniczne podmioty.
Rząd wpisał na listę podmiotów chronionych także inne firmy, takie jak Cyfrowy Polsat, P4 (operator sieci Play), T-Mobile i WB Electronics. Decyzja uniemożliwia sprzedaż tych spółek bez zgody właściwego ministra.
Premier Donald Tusk uzasadnił ten krok potrzebą ochrony przed wrogim przejęciem. – Dołożyliśmy do tej listy takie firmy jak: Cyfrowy Polsat, P4, TVN, Polsat, T-Mobile i WB Electronics – powiedział wówczas premier.
Wpisanie na listę podmiotów chronionych oznacza ograniczenie swobody zmian w strukturze właścicielskiej tych firm. Dotychczas lista obejmowała głównie przedsiębiorstwa z branży energetycznej i chemicznej. Rozszerzenie wykazu o firmy medialne wywołało kontrowersje wśród wielu prawników oraz sprzeciw KRRiT, która ostrzega przed ryzykiem dla wolności mediów i niezależności nadawców.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.