Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wygłosił przemówienie z okazji Nowego Roku, w którym poruszył kluczowe wyzwania, przed którymi stoi Polska w nadchodzącym roku. Zwrócił uwagę na zagrożenia globalne, ale podkreślił determinację w dążeniu do rozwiązywania najważniejszych problemów krajowych.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
– To będzie niezwykły rok. Mam nadzieję, że przyniesie nam pokój, bezpieczeństwo i stabilność – zaczął swoje przemówienie na Nowy Rok prezydent Warszawy i kandydat KO na głowę państwa Rafał Trzaskowski. – Życzę Państwu, abyście wszyscy mogli powitać nowy rok wśród rodziny i przyjaciół, i aby w 2025 roku atmosfera życzliwości i miłości przepełniała Wasze życie – mówił.
Przemówienie noworoczne Trzaskowskiego
– Ze swojej strony chciałbym zapewnić, że zrobię wszystko, abyśmy wszyscy czuli się w Polsce bezpiecznie – podkreślił. Aby nasz kraj był miejscem gwarantującym obywatelom stabilne życie – wskazał.
Polityk wyliczył też priorytety na nadchodzący rok. – Pomimo zagrożeń globalnych sprawimy, że nasze granice będą szczelne, budżet państwa zrównoważony, inflacja przestanie dewastować nasze budżety domowe. To są dla nas najważniejsze wyzwania stojące przed nami. I na nowy rok takie zobowiązania właśnie na siebie nakładam – oświadczył.
Trzaskowski w przemówieniu nawiązał do słów ks. Tischnera
W jego ocenie Polacy muszą pamiętać o wspólnocie, "bo tylko wspólnota tworzy siłę". – Na co dzień mówimy o sile armii, obserwujemy nowy sprzęt trafiający do polskiego wojska, ale pamiętajmy, że armia jest tak silna, jak silne jest tworzące ją społeczeństwo. Kolejne miesiące mogą przynieść rozstrzygnięcia w trwającej wojnie, nowy rozdział w historii Europy – przekonywał.
Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!
I kontynuował: – Polska jest i musi pozostać bezpieczna. W tej sprawie nie ma miejsca na kompromisy. Nakłady na obronę narodową to kluczowa sprawa. Chciałbym, żeby w 2026 r. ten budżet był jeszcze wyższy, abyśmy osiągnęli poziom 5 proc. PKB przeznaczonego na wojsko. Wierzę, że osiągniemy w tej kwestii porozumienie ponad podziałami politycznymi.
Trzaskowski nawiązał też do słów ks. Józefa Tischnera. – Szukajmy porozumienia, próbujmy odbudować wspólnotę. Bo Polska to nie tylko ziemia, na której żyjemy, ale przede wszystkim wspólnota ludzi. Wspólnota wartości i nadziei, które przenikały pokolenia. Jak pisał ks. Józef Tischner: "Zło jest w tym, że dobre istoty ustawiają się naprzeciw siebie jako wrogowie". Nie dajmy się już więcej dzielić. Odtwórzmy wspólnotę między ludźmi dobrej woli. Bowiem to właśnie wspólnota stanowi najsilniejszy fundament państwa. Wzmacniajmy ten fundament pracą i wzajemnym zrozumieniem – zaapelował.
Warto też dodać, iż polityk był w poniedziałek w Łopusznej (woj. małopolskie), gdzie znajduje się dom pamięci Ks. prof. Józefa Tischnera. "Wspólnie z Kazimierzem Tischnerem, bratem ks. Tischnera, a także posłanką Weroniką Smarduch, wójtem gminy Nowy Targ Wiesławem Parzygnatem i prof. Tadeuszem Gadaczem złożyliśmy kwiaty na grobie ks. Józefa Tischnera w Łopusznej" – przekazał w relacji z tej wizyty Trzaskowski.
Absolwentka dziennikarstwa na UMCS i Uniwersytecie Warszawskim. Przez kilka lat związana z Polską Agencją Prasową. Obecnie reporterka newsowa w naTemat.pl.