Jaka pogoda do końca marca 2025? Synoptycy z USA i Europy są zgodni. Temperatura będzie bardzo wysoka w stosunku do normy wieloletniej.
Jaka pogoda do końca marca 2025? Synoptycy z USA i Europy są zgodni. Temperatura będzie bardzo wysoka w stosunku do normy wieloletniej. Fot. TropicalTidbits.com
Reklama.

W kolejnych dniach, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami synoptyków, czekają nas najwyższe temperatury w całym 2025 rokupodają Fani Pogody. Niewykluczone, że na południu Polski temperatury wyniosą nawet w najcieplejszym momencie dnia 20-22 stopnie Celsjusza.

Najnowsze prognozy europejskich i amerykańskich modeli pogodowych wskazują, że czeka nas duże dodatnie odchylenie temperatury na plus od normy klimatycznej. A jednak mimo tego że marzec będzie ciepły, niewykluczone są okresy z chłodniejszymi masami powietrza.

A jednak każdy kolejny tydzień marca powinien na większości obszaru Polski być ciepły, a nawet – porównując dane o temperaturze do normy klimatycznej – ekstremalnie ciepły.

logo

Pył saharyjski nad Polską. Jak wpłynie na pogodę?

W kolejnych dniach nad Polską, jak informowaliśmy w naTemat, będzie zwiększać się koncentracja pyłu saharyjskiego, dlatego niebo może wydawać się zmętnione.

Dominacja wyżu zapewniać będzie przy wysokich temperaturach pogodne niebo i brak opadów. Niestety, problem suszy po wyjątkowo suchej zimie będzie narastać.

W kolejnych tygodniach nie ma szans na powrót trwałej zimy termicznej, choć epizody zimowe, także ze śniegiem i mrozem, mogą się pojawić.

Po 10 marca na przeważającym obszarze Polski pojawią się słabe i umiarkowane opady deszczu. Prognozy amerykańskiego modelu GFS i europejskiego ECMWF wskazują, że w drugiej dekadzie marca powinniśmy spodziewać się okresowych opadów deszczu, deszczu ze śniegiem lub nawet śniegu.

Po wymianie mas powietrza dojdzie też do istotnego spadku temperatury w połowie miesiąca. Nocami i wczesnym rankiem pojawi się mróz. Jednak dobowa średnia temperatury pozostanie i tak poniżej normy. Więc zapowiedzi powrotu zimy były przedwczesne.

W ostatniej dekadzie marca także nie widać w prognozach znaczącego ochłodzenia. Temperatury będą wystarczająco wysokie, by średnia marca 2025 pozostała wyraźnie powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Średnio będzie to nawet o 3-4 stopnie wyżej względem tej normy. Pierwsza dekada marca będzie bardzo pogodna i ciepła. W drugiej pojawią się dni z przelotnymi opadami deszczu, a nawet deszczu ze śniegiem.

Jedno jest pewne: najchłodniejszy okres zimy kalendarzowej już za nami, choć zimowe epizody do końca marca nie są wykluczone.