Ma ponad trzystu przyjaciół, zakochuje się na poważnie tuż po dwudziestce i decyduje na poważny związek siedem lat później - taki jest przeciętny użytkownik Facebooka według najnowszych badań serwisu Wolfram Alpha.
Facebook lepszy niż spis powszechny? Na pewno największy serwis społecznościowy świata od tego typu badań nie jest dziś gorszy. Dowodzą tego najnowsze analizy serwisu Wolfram Alpha, który badając dane, którymi ze światem dzielą się użytkownicy Facebooka postanowił je podstawić pod typowe schematy społeczne. Najnowszy raport Wolfram Alpha mówi nam więc o tym, ile przyjaciół ma przeciętny użytkownik Facebooka, kiedy poznaje swoją wielką miłość, kiedy zwykle postanawia się zaręczyć i wreszcie, w którym momencie życia większość z nas wybiera małżeństwo.
W przypadku tych pierwszych danych, z wyliczeń amerykańskich socjologów i informatyków wynika, że na Facebooku ma się dziś średnio 342 przyjaciół. Badacze zwracają uwagę, że liczba przyjaciół u większości facebookowiczów wzrosła gwałtownie w ostatnich latach. To jednak tylko średnia. Są zatem i tacy, którzy mają po kilka tysięcy przyjaciół, ale również użytkownicy nie mający na Facebooku prawie nikogo znajomego.
Tu wiele zależy od wieku posiadacza konta na Facebooku. Im jest on młodszy, tym zwykle większą liczbą przyjaciół może się pochwalić. Z wiekiem ich liczba natomiast maleje. W Wolfram Alpha tłumaczą, iż jest to związane z kilkoma czynnikami. Najstarsi bywalcy Facebooka rzadko miewają wielu rówieśników na tym portalu. A im stajemy się bardziej dojrzali, tym mocniej uświadamiamy sobie także to, iż większość przyjaźni na Facebooku nie ma wiele wspólnego z prawdziwymi relacjami społecznymi. Stąd też lista znajomych zaczyna się z czasem mocno kurczyć i znikają z niej kolejne znane tylko z widzenia osoby.
Im użytkownicy portalu Marka Zuckerberga stają się starsi, tym poważniejsze podejmują także decyzje życiowe. Z danych zebranych we wspominanym raporcie wynika, że w globalnej społeczności facebookowiczów przyjęło się, że pierwsza wielka miłość ogłaszana jest zmianą statusu na "w związku" gdzieś tuż po ukończeniu przez użytkownika 20. roku życia. Siedem lat później większość na Facebooku oznajmia zmianą statusu, że właśnie się zaręczyła.
Nieco trudniej naukowcom zajmującym się Facebookiem ustalić natomiast, kiedy przeciętny facebookowicz postanawia stanąć na ślubnym kobiercu. Status "w związku małżeńskim" można bowiem dziś znaleźć w grupie wiekowej od 20 do nawet ponad 60 lat. Bo należy założyć, iż najstarsi użytkownicy zakładali konta od dawna będąc już szczęśliwymi małżonkami. W analizie związków ogłaszanych na Facebooku przeszkadza podobno jeszcze jedno. To modny ostatnio wśród nastolatków na całym świecie trend, by zmieniać status związku na informacje o małżeństwie z kimś, kto jest po prostu najlepszym przyjacielem.