Ryszard Kalisz przedstawił Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska

Ryszard Kalisz
Ryszard Kalisz Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Ryszard Kalisz przedstawił oficjalnie Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska, czyli swój nowy projekt polityczny. Poseł zaznaczył, że Dom Wszystkich Polska jest niezależną organizacją, która będzie walczyć o podmiotowość obywateli. Członkowie stowarzyszenia wezmą udział w tworzeniu listy kandydatów Europy Plus przed najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Podczas konferencji prasowej Kalisz powiedział, że Dom Wszystkich Polska liczy obecnie około 600 członków. Głównym celem stowarzyszenia jest zabieganie o podmiotowość obywateli, o przestrzeń dla instytucji społeczeństwa obywatelskiego.

– Ci ludzie, którzy stoją za mną, chcą być obywatelskim podmiotem, chcą, by liczono się z ich zdaniem, chcą mieć na kogo głosować, a jednocześnie są za wolnością gospodarczą, za państwem, które jest tylko i aż gwarantem praw i wolności obywatelskich. Chcą, by ta wolność była ograniczona tylko wtedy, gdy nawołuje do przemocy – wyjaśnił Kalisz.

Poseł przypomniał, że artykuł 1 konstytucji mówi, iż Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Dlatego on i jego współpracownicy będą walczyć o prawa różnych mniejszości oraz o prawa kobiet. – Chcemy działać na rzecz wszystkich obywateli, wykluczonych z powodu biedy, na rzecz mniejszości narodowych, rasowych, seksualnych, na rzecz wszystkich ludzi "używkowych", którzy chcą żyć normalnie, zgodnie ze swoim umysłem, świadomością i ciałem i robić to, co uznają za słuszne i co nie szkodzi innym obywatelom – zaznaczył polityk.

Zobacz też: Sympatyczny i lubiany jak Ryszard Kalisz. "Chętnie byśmy go zapraszali na imieniny, żeby opowiadał wesołe historyjki"

Kalisz podkreślił, że stowarzyszenie jest organizacją autonomiczną i będzie uczestniczyć w projekcie Europa Plus, czyli układaniu obywatelskiej, centrolewicowej listy kandydatów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Poseł ma nadzieję, że do inicjatywy tworzonej obecnie m.in. przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Marka Siwca, Ruch Palikota i Dom Wszystkich Polska dołączy także SLD.


Odnosząc się do nazwy swojego stowarzyszenia, Kalisz wyjaśnił, że była ona w 2000 roku hasłem, pod którym Aleksander Kwaśniewski zwyciężył w wyborach prezydenckich. Kalisz jest jego współautorem. Poseł zastrzegł, iż jego głównym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, walka o podmiotowość obywateli, a nie o "stołek" w europarlamencie. Obecnie – jak zaznaczył – nie wiadomo nawet, kto wystartuje z list Europy Plus.

Aktywni na Twitterze komentatorzy raczej chłodno oceniają inicjatywę Kalisza.Pożegnanie z SLD

Zakończył się pewien etap mojej działalności w polityce. Jak stwierdziłem w jednym z wywiadów zaczynam nowe polityczne życie i realizację postulatów walki o otwarte i nowoczesne społeczeństwo. Zostawiam za sobą mnóstwo pozytywnych doświadczeń, przede mną co najmniej drugie tyle. CZYTAJ WIĘCEJ

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...