
Tak wynika z dokumentu końcowego grupy roboczej ds. obronności, spraw zagranicznych, rozwoju i praw człowieka w rozmowach koalicyjnych, który został udostępniony agencji prasowej Reutera.
Dokument ten wyróżnia się apelem o znacznie bardziej zdecydowaną niemiecką politykę zagraniczną i obronną. Rosja jest opisywana w nim jako „największe i najbardziej bezpośrednie zagrożenie”, a Chiny jako „systemowy rywal” Niemiec. Eksperci ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa z CDU, CSU i SPD wyraźnie opowiadają się za sojuszem Niemiec z USA. „Stosunki z USA mają nadal pierwszorzędne znaczenie” – napisano w dokumencie.
Polityka bezpieczeństwa i gwarancje
Chcą także utrzymać wspólne użytkowanie broni jądrowej z USA. Niezależnie od tego europejska polityka zagraniczna i polityka bezpieczeństwa ma zostać rozszerzona, w tym poprzez bliższe stosunki z takimi krajami jak Wielka Brytania i Turcja. Jednak w przypadku Turcji wyraźnie wezwano do poprawy sytuacji demokratycznej, konstytucyjnej i praw człowieka. Celem jest rozszerzenie globalnej sieci z krajami nowo uprzemysławiającymi się i rozwijającymi oraz ustanowienie nowej Komisji Północ-Południe.
Zarówno Ukraina, jak i Izrael mają zapewnione wsparcie Niemiec. „Obejmuje to również materialne i polityczne gwarancje bezpieczeństwa dla suwerennej Ukrainy” – głosi dokument: „We współpracy z naszymi partnerami szukamy sposobów na wykorzystanie zamrożonych rosyjskich aktywów państwowych w celu zapewnienia Ukrainie wsparcia finansowego i wojskowego”.
Zwiększenie zdolności wojskowych
Jeśli chodzi o zwiększenie zdolności wojskowych Niemiec, CDU/CSU i SPD zobowiązały się do stałego zwiększania finansowania armii, ale nie były jeszcze w stanie uzgodnić celu do końca okresu legislacyjnego. Przyszłe technologie dla Bundeswehry mają być silniej promowane i szybciej wprowadzane do sił zbrojnych.
W dokumencie wymieniane są systemy bezzałogowe, systemy satelitarne, sztuczna inteligencja, wojna elektroniczna, cyberprzestrzeń, obrona definiowana programowo i aplikacje w chmurze, a także systemy hipersoniczne. Ponadto zdolności obronne w kosmosie mają zostać rozszerzone, a krajowa strategia kosmiczna ma zostać przedstawiona w pierwszym roku rządów nowej koalicji.
„W szczególnie krytycznych obszarach, takich jak amunicja, będziemy intensywniej pracować nad umowami na jej dostawy i gwarancjami zakupu” – napisano w odniesieniu do przemysłu zbrojeniowego. Dostępność kluczowych zasobów, takich jak materiały wybuchowe, będzie lepiej zabezpieczona.
Punkty sporne
Zgodnie z oczekiwaniami, utrzymuje się wiele punktów, w których niemieccy politycy nie byli jednomyślni. Należą do nich na przykład zintegrowanie ministerstwa rozwoju z ministerstwem spraw zagranicznych, czego domagała się CDU/CSU, oraz utworzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Urzędzie Kanclerskim.
Dokumenty 16 grup roboczych złożonych z polityków CDU, CSU i SPD musiały zostać przekazane w poniedziałek i 24 marca będą teraz omawiane przez kierownictwa tych trzech partii, co oznacza możliwość wprowadzenia do nich pewnych zmian.
(Reuters/jak) Opracowanie: Dagmara Jakubczak
Zobacz także