
Celem polityki klimatycznej Unii Europejskiej jest osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku, a zmniejszenie emisji CO2 jest kluczowym elementem tego procesu. Nowy podatek jest wprowadzany w krajach wspólnoty, by zredukować emisję gazów cieplarnianych.
ETS2, czyli podatek od emisji CO2. Dlaczego Unia go wprowadza?
Ma na celu nie tylko wprowadzenie dodatkowych opłat, ale także zniechęcenie do stosowania paliw kopalnych i zachęcenie do przejścia na ekologiczne alternatywy, takie jak pompy ciepła, biomasę, czy inne źródła odnawialne.
Eksperci szacują, że w przyszłości rachunki za ogrzewanie mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. Głównie odczują to gospodarstwa korzystające z paliw kopalnych takich jak gaz ziemny, węgiel czy olej opałowy.
Duże kontrowersje budzi podatek od gazu ziemnego. Jeszcze parę lat temu był uznawany za bardziej ekologiczną alternatywę dla węgla. Polacy więc montowali w swoich domach takie piece (zakup mógł być paradoksalnie nawet dotowany ze środków unijnych), a teraz będą musieli słono płacić za emisję.
Ponadto od 2027 r. w nowych budynkach nie będzie można już instalować pieców gazowych (ale też tych zasilanych węglem i olejem opałowym). Osoby, które już ma te urządzenia, będą musiały płacić podatek. Opłata będzie doliczana do rachunku.
Ogrzewanie gazem będzie sporo droższe od 2027 r. O ile wzrośnie?
Początkowa stawka podatku ma wynosić 45 euro za tonę CO2. "Gazeta Wrocławska" podaje, że statystycznie, przeciętne gospodarstwo domowe ogrzewające dom gazem emituje około 6 ton CO2 rocznie.
Oznacza to, że już na starcie systemu łączny roczny koszt ogrzewania gazem może wzrosnąć o około 1200-1600 zł (czyli średnio 100 zł miesięcznie). To i tak dopiero początkowe stawki.
Zgodnie z raportem "Analiza wpływu ETS2 na koszty życia Polaków", cena gazu ziemnego jako paliwa opałowego może wzrosnąć aż... 17,3-krotnie w okresie od 2027 do 2055 roku.
O tyle wzrosną rachunki za gaz w 2027. Szacunkowe koszty ogrzewania domu, gotowania wody i jedzenia
W artykule "Gazety Wrocławskiej" przeczytamy, jak nowy podatek wpłynie nie tylko na koszt ciepła w domu, ale np. gotowanie na kuchence. Tak prezentują się prognozy.
Dodatkowe koszty ogrzania domu o powierzchni 100 m2:
Dodatkowe koszty podgrzewania wody:
Dodatkowe koszty gotowania posiłków na gazie:
Dlatego warto zastanowić się nad wymianą pieca gazowego (czy kopciucha) na np. ekologiczny kocioł. Można uzyskać na to dofinansowanie w ramach programu "Czyste Powietrze", a także można odliczyć sobie wydatek od podatku dzięki uldze termomodernizacyjnej.
Zobacz także