
"Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób autystycznych. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób ze spektrum, są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce" – informuje Fundacja JiM, która zachęca sklepy do przystąpienia do tej akcji.
Klientów, którzy to docenią, w naszym kraju nie brakuje. Może ich być nawet więcej, bo nie da się ukryć, że na zakupach w trakcie "cichych godzin" mogą skorzystać też osoby po prostu zmęczone życiem w ciągłym zgiełku, przeboćcowane po całym tygodniu w pracy, szkole czy na uczelni lub nieprzepadających za muzyką z marketów lub gadaniem spikera.
Każdy ma wstęp do sklepu w czasie "godzin ciszy", nikt nie będzie niczego weryfikował na wejściu, ale trzeba się dostosować i uszanować wtedy potrzeby innych.
"Ciche godziny" w sklepach. Bez muzyki i komunikatów z głośników
Pionierem w tym temacie w Polsce był Auchan. Właściwie była to "oddolna inicjatywa hipermarketu Auchan Częstochowa Północ, który wraz z lokalnym Stowarzyszeniem 'Daj Mi Czas' wprowadził z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie, tak zwane Ciche godziny".
W 2019 roku wprowadzono je też w innej hipermarketach sieci, ale po roku Auchan się z tego wycofał, by potem wprowadzić je już na stałe. Obecnie "Ciche godziny" w sklepach stają się powoli standardem, choć nie wszystkich, bo np. w Biedronce ich nie ma.
Przy okazji tegorocznego Światowego Dnia Świadomości Autyzmu (2 kwietnia), Lidl w komunikacji prasowym przypomina, że w dyskontach tej sieci też obowiązują "Ciche godziny". Oprócz wypisanych na początku udogodnień, klieci w spektrum autyzmu są obsługiwani w pierwszej kolejności.
"Klienci deklarujący, że są osobami ze spektrum autyzmu, bez weryfikacji są obsługiwani poza kolejnością w tzw. kasach pierwszeństwa (jest to zazwyczaj kasa nr 1). Sieć prosi także wszystkich klientów, aby wykazali się zrozumieniem, jak i cierpliwością w stosunku do osób uprzywilejowanych do korzystania z kas pierwszeństwa. Dla większości klientów są to ledwo zauważalne zmiany. Natomiast dla osób ze spektrum autyzmu mogą stanowić istotne udogodnienie" – czytamy na stronie Lidla.
W których marketach są "Ciche godziny" i kiedy?
Aldi
Auchan
Carrefour
Castorama
Empik
Lidl
Stokrotka
Jak widać, nie ma jednej, ustawowej "godziny ciszy" jak np. jest z ciszą nocną. Nie jest to też obowiązkowe, więc to indywidualna decyzja każdej sieci. Oprócz ww. marketów, takie udogodnienie wprowadza też wiele galerii handlowych czy muzeów w całej Polsce (pełną listę znajdziecie tutaj). Czasem harmonogram "Godzin ciszy" jest zmieniany, dlatego warto to też wcześniej ustalić bezpośrednio w sklepie.
Zobacz także