[KRÓTKO] Rostowski wciąż wierzy w PSL w sprawie wieku emerytalnego

Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Gazeta
Minister finansów w programie "Piaskiem po oczach" powiedział, że wydłużenie wieku emerytalnego to kluczowa rzecz, więc parlament przyjmie ustawę. Jacek Rostowski jest pewny lojalności Polskiego Stronnictwa Ludowego, chociaż Waldemar Pawlak jak i inni politycy PSL wysyłają sygnały, że nie zgadzają się na reformę w obecnym kształcie.


Ja mam wątpliwości. Premier w piątek wycofał się z ratyfikacji ACTA. To samo było z ustawą refundacyjną, a reforma finansów publicznych to sprawa priorytetowa. Nie można się z niej po prostu wycofać, tak jak w przypadku ACTA.

PSL ma kilka procent poparcia. Platforma ma, w zależności od sondażu, 30-40 proc. Donald Tusk może pozwolić sobie na utratę kilku czy nawet kilkunastu procent w celu przeforsowania niezbędnych zmian. Waldemar Pawlak nie ma tego komfortu. PSL w wyborach dostało tylko 8%.

Cezary Michalski słusznie zauważył, że składka zdrowotna rolników na poziomie złotówki od hektara, wymuszona przez orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzona w ostatnim możliwym terminie, w najbardziej symbolicznym kształcie, to symbol determinacji nowego rządu.


Nasza sytuacja gospodarcza może i nie jest tragiczna. Ale w konstytucji są zapisane limity zadłużenia. Minister finansów nie może co rok stosować sztuczek, by zmniejszyć dług. Tym bardziej, prawie połowa długu publicznego powstała w ciągu ostatnich 10 lat.

Oczywiście PSL może się ugiąć. Spodziewam się jednak, że dojdzie do zgniłego kompromisu, tak jak w przypadku składki zdrowotnej rolników.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
POLECAMY 0 0"Ostatnio pytali o trolle Ziobry". Uczy WOS-u w podstawówce i tak ocenia świadomość 14-latków
WYBORY2019 0 0W mediach Rydzyka przedwyborczy post. "Wystarczy nie jeść dzień, żeby uchronić ojczyznę przed złem"
WYBORY2019 0 0Ujawniono, że PO zamówiła własny sondaż. Jego wyniki są wyjątkowo ciekawe
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Zaskoczenie w porcie w Gdyni. Amerykańskie czołgi... wracają do USA