Aleksander Kwaśniewski jako prezydent uchodził za polityka niezwykle skutecznego. Czy teraz potwierdzi, że równie skutecznie potrafi działać w polityce międzynarodowej? To były przywódca Polski i były szef PE Pat Cox mają bowiem wkrótce doprowadzić do uwolnienia Julii Tymoszenko z więzienia.
Czy Julia Tymoszenko naprawdę ma szansę opuścić więzienie, w którym spędziła ostatnie dwa lata? Tak twierdzą ukraińscy dziennikarze, według których plan uwolnienia byłej premier Ukrainy mają już szczegółowo opracowany Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox. Były prezydent Polski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego mają najpierw wywalczyć dla Tymoszenko prawo do leczenia za granicą, a później uniemożliwić jej powrót za kraty.
Według komentatorów z Ukrainy, na takie rozwiązanie problemu z Julią Tymoszenką mieli już wstępnie przystać obecni przywódcy tego kraju. Te spekulacje w czwartek dodatkowo podgrzał Aleksander Kwaśniewski, który przypomniał, iż od roku pracuje nad tym, by Ukraina mogła wreszcie podpisać umowę stowarzyszeniową z Unią Europejską. Były prezydent stanowczo przypomniał władzom w Kijowie, że taki scenariusz nie ma jednak szans na realizację dopóki na Ukrainie nie zostanie przeprowadzona reforma prawa, systemu wyborczego, oraz nie zmieni się los Julii Tymoszenko. Kwaśniewski przyznał też, że ściśle współpracuje w tej sprawie z Coxem.
- Prowadzimy rozmowy z władzami (ukraińskimi), opozycją i Julią Tymoszenko, byliśmy z Patem Coxem w Charkowie u pani Tymoszenko, rozmawialiśmy z prezydentem, premierem, przedstawicielami administracji ukraińskiej. Różne projekty w trakcie takich rozmów są przedstawiane, ja nie mogę na ten temat mówić, bo sukces misji zależy także od naszej dyskrecji - poinformował Aleksander Kwaśniewski.
Były prezydent dodał, że wraz z Patem Coxem na Ukrainę wracają już w czerwcu. Wówczas ma się okazać, czy przedstawione przez nich propozycje zyska aprobatę ukraińskich władz. Jeżeli medialne spekulacje okażą się prawdziwie, Julia Tymoszenko powinna trafić na specjalistyczne leczenie do jednej z klinik w Niemczech i najprawdopodobniej tam osiąść na dłużej. To największy problem dla rządu w Kijowie, którego przedstawiciele podkreślają, że wydaliby zgodę na leczenie byłej premier na Zachodzie, ale nie mają gwarancji, iż będzie ona tam nadal miała status osoby skazanej przez sąd.
6 marca Naczelny Sąd Administracyjny pozbawił Sergieja Własenkę mandatu deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy. Deputowany może wykonywać prace naukowe, dydaktyczne, albo prowadzić działalność twórczą (artystyczną). Własenko jest jednak obrońcą sądowym Julii Tymoszenko i według powszechnej oceny to właśnie spowodowało tak rygorystyczne zachowanie sądu. CZYTAJ WIĘCEJ
Realna wola integracji z UE, będąca dla Warszawy warunkiem do rezygnacji z tzw. pieremyczki, musi być potwierdzona nie tylko podpisaniem umowy stowarzyszeniowej, ale także odstąpieniem od wykorzystywania prawa do walki politycznej i zwolnieniem Julii Tymoszenko. Prezydent Janukowycz przedwczoraj ułaskawiając Jurija Łucenkę pokazał, że jest poważnym partnerem w rozmowach z prezydentem Komorowskim i innymi przywódcami europejskimi. CZYTAJ WIĘCEJ