Architektura Inspiracji

Cegły szkliwione na elewacji
Cegły szkliwione na elewacji Fot: Wienerberger
Pieniądze szczęścia nie dają, ale obcowanie z dobrą architekturą – tak. To opinia architektów i… psychologów. Na pewno tych, którzy postanowili zająć się takimi dziedzinami jak psychologia architektury czy architektura szczęścia.


W twierdzeniu, że człowiek kształtuje przestrzeń wokół siebie nie ma nic odkrywczego. Coraz mniej odkrywcze jest też zdanie, że przestrzeń, którą wokół siebie i dla siebie tworzymy – kształtuje też nas. Estetyka i funkcjonalność architektury, która nas otacza ma wpływ na każdą sferę życia. I jego jakość. Wpływ budynków, w których mieszkamy i pracujemy , a także architektury przestrzeni publicznej stały się przedmiotem licznych badań i tematem wielu książek (np. „Czwarty wymiar w architekturze. Wpływ budynku na zachowanie człowieka”, Edward T. Hall, Mildred Reed Hall). Życie ludzi, w zależności od jakości przestrzeni jaka ich otacza, może być mniej lub bardziej przyjemne czy wygodne.

Maja Rymuza
Projektantka mody komentuje

Architektura i uroda przestrzeni zdecydowanie ma wpływ na moje samopoczucie. Pomieszczenia w których na co dzień czuję się najlepiej muszą być jasne, minimalistycznie urządzone, przestronne i dobrze oświetlone. W tego typu wnętrzach czuje się komfortowo, łatwo jest mi pracować i skupić myśli. Architektura miast ma również znaczenie.. Nowoczesne metropolie o jednolitej zabudowie i tętniące życiem, dodają mi energii.


Architektura może sprzyjać lub nie twórczości, relacjom międzyludzkim i tworzeniu społecznych więzi. Alain de Botton, autor książki „Architektura szczęścia” , twierdzi, że budynki do nas mówią, że jesteśmy różnymi ludźmi w zależności od miejsca, w jakim się znajdujemy. To, czy człowiek ma szansę na rozwój, zależy od tego, w jakim pokoju zamieszka.

Agnieszka Lewandowska-Dziewięcka
Fotograf, miłośniczka Warszawy komentuje:

W przypadku przestrzeni miejskiej zdecydowanie przyjemniej żyje się, kiedy jest różnorodna, ciekawa. To zaprasza to uczestnictwa w tym, co na mieście się dzieje. Szklane, jednolite architektonicznie biurowce powodują, że przestrzeń traci swój klimat i charakter i człowiek czuje się nim przytłoczony.


Nie trzeba być jednak specjalistą, by zauważyć, że w niektórych miejscach czujemy się wspaniale, inne nas przytłaczają, męczą, irytują. Wokół nas wciąż jest sporo tych ostatnich, lecz na szczęście i w Polsce coraz więcej mamy dobrych, inspirujących wzorców małej i dużej architektury. Coraz więcej też możliwości edukacji oraz inspiracji.


Codzienna dawka architektonicznych inspiracji
Jeden dobry projekt dziennie - tyle wystarczy zobaczyć, by nabrać większej wrażliwości na jakość architektury i orientacji we współczesnych najlepszych trendach. Właśnie taką propozycję przedstawia społeczności Facebooka fanpage Architektura Inspiracji. Obejrzeć tu można domy mieszkalne i budynki użyteczności publicznej z całego świata. Zbudowane z cegły, słomy, drewna, szkła – budynki i osiedla na wskroś nowoczesne, ale przyjazne człowiekowi i środowisku, wkomponowane w otoczenie, ekologiczne. Członkowie tej prawie 11-tysięcznej społeczności mogli w tym roku oddać swój głos na wybrany obiekt spośród zgłoszonych do prestiżowego konkursu Brick Award Polska i w ten sposób wyróżnić najbardziej inspirujący projekt.


Innowacja, inspiracja, prestiż
Brick Award to międzynarodowe wydarzenie branży budowlanej, które co dwa lata nagradza najlepszych architektów na świecie za najciekawsze realizacje z wykorzystaniem materiałów ceramicznych. Zainteresowanie środowiska, a także wysoki poziom prezentowanych prac sprawiły, że nagroda zyskała prestiż i cieszy się uznaniem architektów na całym świecie.  Międzynarodowy konkurs Wienerberger Brick Award odbył się po raz pierwszy w 2004 roku. Od tamtej pory, co dwa lata dziennikarze i specjaliści z branży budowlanej na całym świecie zgłaszają do międzynarodowego przeglądu najciekawsze projekty. Wszystkie projekty zwycięskie oraz nominowane do Brick Award są publikowane w albumie „Brick”, przygotowywanym przez dziennikarzy branżowych, który jest dystrybuowany na całym świecie.

W szóstej edycji konkursu Brick Award 2013 organizator, (firma Wienerberger - największy na świecie producent cegieł ceramicznych i lider w sprzedaży dachówek ceramicznych w Europie), po raz pierwszy zdecydował się na polską edycję konkursu. Celem jest promocja lokalnych wyjątkowych, inspirujących i innowacyjnych rozwiązań architektonicznych, które w swojej konstrukcji zawierają materiały ceramiczne: cegły w ścianach, na elewacji bądź ceramiczne dachówki.

O nagrodę Brick Award w polskiej edycji rywalizowało 48 realizacji. Zgłoszone do konkursu obiekty ceramiczne reprezentowały architekturę nie tylko największych polskich miast, ale także mniejszych miejscowości. Nagrodzone zostały najlepsze w kraju realizacje architektoniczne, w których wykorzystane zostały materiały ceramiczne. Obejrzeć je można na fanpage’u Architektura Inspiracji. Niestety nie nagrodzono ani nie wyróżniono ani jednego projektu domu jednorodzinnego…
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Przez dwa miesiące byłam streamerką gier. Oto, czego się nauczyłam
JANDA 0 0Kremy z kolagenem: nie bierz pierwszego lepszego. To skomplikowany składnik
dadHERO 0 0Prawie półtora miliona złotych na polską planszówkę. Skąd ten sukces gry "Beyond Humanity:Colonies"?
0 0Polskiej szkole przydaliby się tacy nauczyciele. "Stowarzyszenie Umarłych Poetów" w teatrze
WYWIAD 0 0Dlaczego faceci nie chcą seksu. Seksuolożka wylicza powody i radzi, jak to zmienić
0 0Słynna fabryka ogłasza zwolnienia grupowe. Miśnieńska porcelana walczy o przetrwanie