Abp Henryk Hoser: Prawo Boże jest nadrzędne. Zaprzeczać temu, to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne

Arcybiskup Henryk Hoser zabrał głos w sporze o nadrzędność prawa Boskiego nad prawem stanowionym przez ludzi.
Arcybiskup Henryk Hoser zabrał głos w sporze o nadrzędność prawa Boskiego nad prawem stanowionym przez ludzi. Fot. Agata Grzybowska / Agencja Gazeta
– Wszyscy zbrodniarze tłumaczyli się, że wykonywali rozkazy, że takie było prawo. Miliony ludzi traktowanych jak robactwo, zabijanych. Tak właśnie wyglądało prawo, które nie uwzględniało prawa Bożego – mówił podczas homilii biskup warszawsko-praski Henryk Hoser.


– Jedynym gwarantem ludzkiej godności i życia jest Bóg. Stąd nadrzędność prawa Bożego nad prawem stanowionym. Zaprzeczać temu, to tworzyć prawa niesprawiedliwe i niebezpieczne – relacjonuje słowa arcybiskupa Henryka Hosera Onet.pl. Biskup warszawsko-praski włącza się tym samym w rozgorzały na nowo spór o rozdział Kościoła i państwa, który zapoczątkowała niedawna wypowiedź kardynała Stanisława Dziwisza o prymacie prawa Bożego nad prawem ludzkim.

Przypomnijmy, że na słowa kardynała ostro zareagował Leszek Miller podkreślając, że Polska nie jest państwem wyznaniowym i nawołując do zdecydowanej reakcji prezydenta Komorowskiego. Wypowiedź arcybiskupa Henryka Hosera podczas Mszy św. w sanktuarium Świętej Trójcy w Kobyłce można uznać za kolejny akt tego sporu. Hierarcha stwierdził, że "prawo, które nie uwzględniało prawa Bożego" prowadzi do totalitaryzmu.

Abp Henryk Hoser

Wszyscy zbrodniarze tłumaczyli się, że wykonywali rozkazy, że takie było prawo. Miliony ludzi traktowanych jak robactwo, zabijanych. CZYTAJ WIĘCEJ


Abp Hoser podkreślał, że prawdziwa mądrość jest darem Boga, a "nakazy Pana są radością serca". – One nas nie krępują, ale tworzą jako ludzi prawdziwie wolnych, którzy potrafią stawić czoła skomplikowanym sytuacjom życia – mówił. Podkreślił, że zaprzeczanie nadrzędności praw boskich nad prawem stanowionym przez ludzi prowadzi do "tworzenia praw niesprawiedliwych i niebezpiecznych".


Czytaj też:

Hofman: Odczepcie się od naszego Kościoła. Kwiatkowski: To niech hierarchowie odczepią się od naszego państwa

Leszek Miller oburzony na kardynała Stanisława Dziwisza. Promuje "Iran Chomeiniego", a nie "nowoczesną Polskę"

Źródło: Onet.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...