
Reklama.
W skład powołanej przez Franciszka komisji wchodzi pięć osób: profesor prawa Mary Ann Glendon z Uniwersytetu Harvarda, kardynał Raffaele Farina, kardynał Jean-Louis Tauran, biskup Juan Ignacio Arrieta Ochoa de Chinchetru oraz ksiądz Peter Brian Wells. Niedawno papież wskazał też zaufanych kapłanów, którzy mają nadzorować proces zarządzania Bankiem Watykańskim, który oficjalnie nazywany jest Instytutem Dzieł Religijnych. Nowa komisja posiada dostęp do wszystkich dokumentów banku, a jej praca ma pomóc Franciszkowi w lepszym zapoznaniu się z obecną sytuacją Instytutu Dzieł Religijnych.
Od lutego 2013 roku na czele Banku Watykańskiego stoi niemiecki menadżer Ernst von Freyberg. Poprzedni prezesi nie zawsze spełniali pokładane w nich nadzieje. W ostatnich latach szczególnie głośno było o Ettore Tedeschim, który zarządzał bankiem przez trzy lata, do maja 2012 roku. Tedeschi został zwolniony, ponieważ uznano, że nie wykonywał należycie swoich podstawowych obowiązków. To właśnie za jego kadencji Bank Watykański stał się obiektem zainteresowania włoskich władz.
Śledczy podejrzewali, że w Instytucie Dzieł Religijnych dochodziło do prania brudnych pieniędzy. Tymczasowo zajęto nawet cześć ulokowanych w nim środków (23 miliony euro). Śledztwo, którym objęto także samego Tedeschiego, wciąż się toczy. Aby wyjaśnić wątpliwości związane z funkcjonowaniem Banku Watykańskiego Benedykt XVI powołał w grudniu 2010 roku Urząd Informacji Finansowej. Nadzoruje on obieg pieniędzy w Watykanie oraz prowadzi działania mające zapobiegać występowaniu w tamtejszych instytucjach nieprawidłowości finansowych.
Czytaj także:
Czytaj także:
źródło: BBC