Posłowie chcą, żeby wszyscy piesi nosili odblaski

Posłowie chcą, by dorośli piesi też nosili odblaski
Posłowie chcą, by dorośli piesi też nosili odblaski Fot. Damian Kramski / Agencja Gazeta
Obowiązek noszenia odblasków po zmierzchu chce na wszystkich pieszych, nie tylko dzieci, nałożyć Sejm. Obecnie taki nakaz dotyczy tylko osób w wieku do 15 lat.

Elementy odblaskowe muszą dzisiaj nosić tylko dzieci i młodzież do lat 15 - i to też po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym i podczas poruszania się po drodze. Teraz posłowie chcą rozszerzyć ten nakaz.

Zgodnie z projektem ustawy zmieniającym Prawo o ruchu drogowym, nad którym trwają prace w parlamencie, taki obowiązek będzie dotyczyć wszystkich pieszych. Taką zmianę postuluje SLD, które jest autorem projektu. Wolni od odblasków piesi byliby tylko na drogach "przeznaczonych wyłącznie dla pieszych", na chodnikach i w strefie zamieszkania.

Policja popiera takie zmiany, bo doskonale wie, że w nocy pieszy na drodze bez odblasków jest po prostu niewidoczny. Tylko w 2012 roku w wypadkach zginęło ponad tysiąc pieszych. Akcji o tym, by zakładać odblaski, było już bez liku: w zeszłym roku mieliśmy kampanię "Chroń życie, załóż odblask!", kilka lat wcześniej - "Bądź widoczny na drodze".

Osoby zmartwione tym, że odblaski nie będą im pasować do stroju i w ogóle nie są zbyt modne i atrakcyjne, uspokajamy: do ich noszenia we Francji zachęcał sam Karl Lagerfeld. Guru mody, szef domu mody Chanel, powszechnie znany ze swojego nienagannego stylu. Lagerfeld w kampanii przekonuje, że odblaskowa kamizelka "jest żółta, brzydka i do niczego nie pasuje, ale może uratować życie".
Źródło: Gazeta.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...