Flagi w psich odchodach złamały prawo. Sąd Najwyższy utrzymał karę za program Kuby Wojewódzkiego

TVN zapłaci karę za wyemitowanie programu Kuby Wojewódzkiego, w którym miniaturowe polskie flagi były wkładane w atrapy psich odchodów
TVN zapłaci karę za wyemitowanie programu Kuby Wojewódzkiego, w którym miniaturowe polskie flagi były wkładane w atrapy psich odchodów Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Sąd Najwyższy odrzucił złożoną przez TVN SA skargę kasacyjną. Dotyczyła ona nałożenia na spółkę kary finansowej za wyemitowanie programu Kuby Wojewódzkiego, w którym miniaturowe polskie flagi były wkładane w atrapy psich odchodów. W związku z decyzją sądu TVN musi zapłacić 471 tysięcy złotych kary.


Kontrowersyjny odcinek programu Kuby Wojewódzkiego został wyemitowany przez TVN w marcu 2008 roku. Widzowie mogli w nim zobaczyć, jak Wojewódzki oraz jego goście wtykali miniaturowe polskie flagi w atrapy psich odchodów. Twórcy programu tłumaczyli, że takie zachowanie było happeningiem mającym zwrócić uwagę na problem zalegających na ulicach nieczystości.

Stanowisko TVN nie przekonało jednak KRRiT, która nałożyła na stację karę w wysokości 471 tysięcy złotych. Rada uznała, że treść programu naruszyła przepis mówiący, iż "audycje nie mogą propagować działań sprzecznych z prawem, z polską racją stanu oraz postaw i poglądów sprzecznych z moralnością i dobrem społecznym".

Sąd Najwyższy oddalił skargę kasacyjną

Spółka odwołała się od decyzji KRRiT, wygrywając nawet w pierwszej instancji. Sąd apelacyjnych przyznał jednak rację KRRiT. W związku z tym TVN skierował do Sądu Najwyższego skargę kasacyjną. We wtorek została ona odrzucona. W uzasadnieniu podkreślono, że godło oraz barwy Rzeczpospolitej Polskiej są objęte szczególną ochroną prawną. Dlatego wszyscy obywatele są zobligowani do okazywania im szacunku. Obowiązek ten, jak zaznaczył sędzia Maciej Pacuda, odnosi się także do stacji telewizyjnych.

Sąd Najwyższy przyznał przy tym, że programy satyryczne mogą być traktowane łagodniej niż inne audycje. Zdaniem sędziów wymowa ówczesnego programu Kuby Wojewódzkiego nie była jednak jednoznaczna. – Problem polega jednak na tym, że satyryczny charakter programu TVN "Kuba Wojewódzki" nie jest bezsporny, był on już oceniany jako audycja publicystyczna – zauważył sędzia. Sąd uznał więc, że nałożona przez KRRiT kara była zasadna. TVN SA musi zapłacić 471 tysięcy złotych kary.
źródło: Polskie Radio
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0"Byłam przed 30, a nie chciało mi się żyć". Patrycja schudła 50 kg, pokonała hashimoto i depresję
MamaDu 0 0"Cesarskie cięcie powoduje problemy dziecka w dorosłości". Wywiad z prof. Ewą Helwich
DADHERO.PL 0 0Nie wiesz jak? Nie przejmuj się, nie ty jeden. Oto nasze rady, jak mądrze wychowywać syna
SAP 0 0Od personalizacji adidasów do zatrzymania powodzi. Oto jak transformacja cyfrowa zmienia nasze życie
#GRZEJE 0 010 godzin czekał na żonę, która poszła do dentysty. Musiała interweniować Straż Miejska
POLECAMY 0 0Jak mu tak wróżka powie, to zwolni pół firmy. Po 15 latach ujawnia kulisy pracy wróżenia w telewizji
MamaDu 0 0"Moja córka żyła 70 minut". Gest mamy po śmierci dziecka poruszył ludzi na całym świecie
POLECAMY 0 0Nie zawsze musisz być wśród ludzi. Te rzeczy powinieneś zrobić sam przynajmniej raz w życiu
0 0Technika sprzed 5 tys. lat pomoże ci popełnić mniej błędów. Mnisi mieli rację
dad:HERO 0 0Polecamy pięć hitów z Nefliksa i HBO Go do obejrzenia z dziećmi w ten weekend
0 0Wybrano najlepsze seriale dekady. O połowie pewnie nawet nie słyszałeś!