
Agnieszka Kłąb z Urzędu Miasta, do której zadzwoniłem, tłumaczy jednak, że sprawa wcale nie jest tak skomplikowana, jak się wydaje: – W Warszawie przez najbliższe miesiące obowiązywać będzie system pomostowy, w ramach którego śmieci segregujemy tylko na dwie grupy: w jednym pojemniku surowce wtórne, czyli papier, szkło, metal i plastik oraz w drugim – wszystkie pozostałe odpady – mówi rzeczniczka ratusza.
Pokażemy, jak rozplanować segregację np. w małej kuchni. Przeprowadziliśmy też badanie jakościowe, na podstawie którego chcemy wypracować kreatywne sposoby, które pozwolą mieszkańcom uniknąć wydawania pieniędzy na liczne pojemniki.
Różne miasta, różne pomysły
Dlaczego jest tak, że każde miasto ma swój własny system segregacji? Czy nie lepiej byłoby go ujednolicić? – pytam Marka Pływaczyka z zajmującej się gospodarką odpadami firmy Remondis. – Zgadzam się, że pozostawienie tak dużej dowolności lokalnym władzom może dziwić. Ustawa śmieciowa nie zmieniła wiele w tym względzie – mówi Pływaczyk tłumacząc, że rady miast czy gmin same ustalają zasady obowiązujące na ich terenie.
1. Jeśli masz w domu mało miejsca, postaraj się zaplanować każdego dnia "spacer do pojemników". (...) Posegregowane opakowania z jednego dnia nie zajmą Ci wiele przestrzeni.
2. Każdego, komu uda się wygospodarować miejsce na gromadzenie opakowań, makulatury, szkła, metalu i innych surowców wtórnych w domu, zachęcamy do tego, by wywoził je przy jakiejś okazji, np. wypadu na zakupy. Zaoszczędza się wtedy czas i paliwo.
3. Możesz mieć w domu dwa pojemniki: jeden na odpady niesegregowalne, drugi na surowce wtórne. Możesz je posegregować już przy pojemnikach do tego przeznaczonych, wyrzucając odpowiedni rodzaj śmieci do odpowiedniego pojemnika.
4. Dobrym rozwiązaniem jest segregowanie odpadów w różnych częściach domu. Odpady niesegregowalne wyrzucaj tam, gdzie zawsze, oddzielnie możesz mieć pojemnik, worek na puszki, butelki PET, makulaturę (...).
5. Dokładnie osuszaj wszystkie opakowania po napojach - sprawią mniej kłopotu w czasie przechowywania i nie pobrudzą rąk przy wyrzucaniu.
6. Zgniataj wszystkie puste opakowania bardzo starannie - zajmą mniej miejsca i w domu, i potem w drodze do "przetwórni".
7. Pamiętaj! Szkła nigdy nie tłucz w domu - będzie przecinało worki foliowe, w których przenosisz je do pojemników zbiorczych. CZYTAJ WIĘCEJ
A jakimi regułami się kierować, aby nasza domowa segregacja śmieci miała sens? Michał Mikołajczyk poza trzymaniem się podstawowych podziałów na kategorie zaleca kilka rzeczy, o których warto pamiętać: do pojemników na papier nie powinniśmy np. wrzucać kartonów bardzo brudnych lub zatłuszczonych, a do plastiku opakowań po niebezpiecznej chemii domowej.