Artysta stworzy hipsterski dom dla bezdomnych

Łukasz Surowiec stworzy dla bezdomnych hipsterski dom.
Łukasz Surowiec stworzy dla bezdomnych hipsterski dom. Fot. Shutterstock.com Uwaga! Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu.
Artysta, który od kilku lat dokumentuje życie grupy bezdomnych, chce dla nich stworzyć hipsterski dom. Na miejsce wybrał opuszczony budynek na terenie dawnej huty w Katowicach. Jego działania są częścią projektu Metropolis. Ma on nakreślić portret współczesnego Górnego Śląska i Zagłębia.

Łukasz Surowiec śledzi los kilkorga bezdomnych od 3 lat. Do niedawna mieszkali w szałasie pod wiaduktem. Po jego zniszczeniu przenieśli się do opuszczonego budynku biurowego na terenie dawnej huty w centrum miasta. Razem z Surowcem bezdomni zrobili tam drobny remont.

– Zaprojektowałem dla nich hipsterski dom z wielką szklaną ścianą, ale nasz plan na teraz to pokrycie dachu – mówi górnośląski artysta w rozmowie z rmf24.pl. Koszt remontu to 60-80 tys. złotych. Każdą dachówkę Surowiec chce kupować jako dzieło sztuki. – Potencjalna rozbiórka budynku, którego dach miałby np. 150 właścicieli i byłby dziełem sztuki, byłaby na pewno znacznie trudniejsza do przeprowadzenia - zaznacza.

Działania Łukasza Surowca wpisują się w projekt Metropolis. Jest to międzynarodowy program badawczy, który wykorzystuje sztuki wizualne jako narzędzie poznawcze do walki ze stereotypowym obrazem Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego w momencie przemian. Wystawa projektu ma odbyć się w połowie przyszłego roku w Muzeum Śląskim. Zostaną na niej zaprezentowane prace blisko 50 artystów z Polski i z zagranicy.
źródło: rmf24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...