O zmianach w papieskim prawie informuje list apostolski papieża Franciszka Motu Propio. Nowe przepisy dotyczą przestępstw popełnianych przez pracowników Watykanu również poza jego granicami, czyli na przykład na placówkach dyplomatycznych.
Zaostrza się kary za wszelkie nadużycia seksualne wobec nieletnich. Również za nakłanianie ich do udziału w produkcji materiałów pornograficznych. Wyższe kary będą także za samą produkcję takich materiałów z udziałem nieletnich oraz sprzedaż tego typu nagrań i zdjęć.
Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że przepisy, o których mowa w Motu Proprio mają szeroki zakres, bowiem włączają do systemu prawego Watykanu postanowienia wielu międzynarodowych konwencji. Między innymi Konwencji Genewskich z 1949 roku, Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji rasowej z 1965 roku, Konwencji o zakazie tortur z 1984 roku oraz Konwencji o prawach dziecka z 1989.
Nowe ustawodawstwo watykańskie wprowadza system kar dla osób prawnych, które czerpią zyski z przestępczej działalności i ustanawiają ich bezpośrednią odpowiedzialność. W zakresie procesu karnego podkreślono ogólne zasady domniemania niewinności. Sądy będą mogły nakazać konfiskatę majątku oraz zamrożenie aktywów. Dokument likwiduje w Watykanie dożywocia. Tę karę zastąpi maksymalnie od 30 do 35 lat pozbawienia wolności.
Watykan podkreśla, że zmiany prawne stanowią część szerszego procesu unowocześniania systemu prawnego Watykanu, aby uczynić go spójnym i sprawnym. Przepisy przyjęte dziś, jak podkreśla Watykan, opierają się na środkach przyjętych od 2010 roku przez Benedykta XVI.
Wszystkie nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 września.