Gdyby nie fakt, że narodziło się dziecko księcia Williama i księżnej Kate, wiele wydarzeń przeszłoby przez świat ze zdecydowanie większym echem. Jednak od ponad tygodnia telewizje informacyjne skupiają się głównie na tym, co dzieje się wokół rodziny królewskiej. Tymczasem zarówno w Hiszpanii jak i Wielkiej Brytanii mieliśmy dwa skandale, które uderzają bezpośrednio w premierów. Europa wychodzi z recesji, zaś Bułgarscy parlamentarzyści zostali zamknięci w parlamencie.
Absurd związany z narodzinami dziecka Księcia Williama i Księżnej Katherine sięgnął zenitu. Ggdy na świecie dzieje się wiele ciekawych i ważnych rzeczy, przyszły monarcha Wielkiej Brytanii spycha wszystkich na drugi, a nawet trzeci plan. Oglądając polskie programy informacyjne można odnieść wrażenie, że to najważniejsze wydarzenie na świecie. Tymczasem działy lub ciągle się dzieją rzeczy o wiele ważniejsze, które zostały zasłonięte jedną bezimienną dzidzią.
1. Spór wokół Dell
Dzisiaj odbywa się walne zgromadzenie akcjonariuszy Della. W Austin w stanie Texas mają zadecydować czy założyciel i dyrektor zarządzający trzeciego co do wielkości producenta Pecetów na świecie może wykupić wszystkie akcje. Michael Dell twierdzi, że zamierza tak zrobić, by wycofać firmę z giełdy. Transakcja jest wyceniona na 24,5 miliarda dolarów, jednak na przeszkodzie może stanąć mu Carlos Icahn. Właściciel 70 milionów akcji wycenionych na około 13 dolarów za sztukę nie chce się na to zgodzić.
Firma Dell zatrudnia kilka tysięcy osób w Łodzi, więc ta sprawa nie powinna przejść obojętnie przez nasze media. Tymczasem nie ma ani jednej wzmianki o tym, że akcjonariusze spotykają się, by dyskutować nad przyszłością firmy
2. Skandal korupcyjny w Hiszpanii
W Hiszpanii wybuchła olbrzymia afera związana z podejrzeniami, jakoby obecny premier Mariano Rajoy wraz z innymi liderami Partii Ludu przyjmował łapówki. Mieli otrzymywać je od firm budowlanych. Informację tę ujawnił były skarbnik partii Luis Barcenas, który w czerwcu został zatrzymany i oskarżony o łapówkarstwo, pranie brudnych pieniędzy, oszustwa podatkowe i inne przestępstwa. Barcenas twierdzi, że w 2009 i 2010 roku zapłacił Rajoyowi i sekretarzowi partii Marii Dolores Cospedal 90 tysięcy euro. Początkowo premier odmówił komentarza, zaś jego partia starała się zablokować parlamentarne śledztwo. Ostatecznie skończyło się na tym, że szef rządu zgodził się złożyć wyjaśnienia w tej sprawie.
3. Parlamentarzyści zamknięci
Bułgarscy parlamentarzyści od wtorku byli zabarykadowani w budynku parlamentarnym. Protestujący domagają się ustąpienia socjalistycznego rządu, który jest ich zdaniem skorumpowany. Dowodem na to była między innymi niedawna nominacja magnata mediowego Deljana Peewskiego na stanowisko szefa bezpieczeństwa. Dopiero dzisiaj po południu policji udało się wyprowadzić przedstawicieli rządzącej partii z parlamentu.
4. W Rosji wypuszczono za kaucją Aleksieja Nawalnego.
Nieformalny lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, który został skazany na pięć lat więzienia za korupcję dzień po otrzymaniu wyroku został wypuszczony za kaucją. Media, zajęte rodzącą księżną Kate nie zwróciły uwagę na tak bezprecedensową sprawę w historii Putinowskiej Rosji. Dotychczas mimo olbrzymich protestów zarówno w kraju jak i zagranicą oponenci Putina prosto z sali sądowej trafiali do Łagru. Tak było w przypadku Pussy Riot, czy Michaiła Chodorkowskiego. Tymczasem po jednym dniu protestowania Nawalny został wypuszczony za kaucją i na zakończenie swojej sprawy czeka w domu.
5. Otwarta wojna z gangami narkotykowymi w Meksyku
W Meksyku co chwilę wybuchają bitwy pomiędzy kartelami narkotykowymi a policją. Jednak sprawy przyjęły dużo poważniejsze obroty. W poniedziałek zatrzymano szefa jednego z największych karteli w Meksyku Miguela Moralesa. Tymczasem w jednym z miast graniczących z USA doszło do protestów przeciwko innemu kartelowi – Templariuszom. Przedstawicielom gangu się to nie spodobało, więc zastrzelili pięciu protestujących. Następnie policja z wojskiem przeprowadziła akcję odwetową. We wtorkowej bitwie życie straciło 18 gangsterów oraz dwóch przedstawicieli władz. Te działania pokazują, że być może wreszcie dochodzi do upadku rządzących północnym Meksykiem gangów narkotykowych.
6. Olbrzymi spadek produkcji Chin
Chiny w lipcu zanotowały olbrzymi spadek produkcji. Aktywność produkcyjna Chin w lipcu była najgorsza od 11 miesięcy. Wskaźnik moralności płatniczej (PMI) HSBC dla Chin odnotował spadek z 48,2 do 47,5 punktów. Jeszcze nie należy bić na alarm, jednak to poważny sygnał, że w Kraju Środka może dojść do zapaści finansowej. Produkcja była w ostatnich dekadach główną siłą napędową Chin, więc jej osłabnięcie może wróżyć początek kryzysu.
7. Skandal w chińskim oddziale GSK
Pozostając przy Chinach, trzeba także wspomnieć o wielkim skandalu korupcyjnym z udziałem szefów tamtejszego oddziału GlaxoSmithKline (GSK). Kilku pracowników tej brytyjskiej firmy farmaceutycznej zostało zatrzymanych za wręczanie lekarzom łapówek w zamian za przypisywanie pacjentom ich leków. Łapówki były przekazywane w formie wykupionych wycieczek zagranicznych, a ich suma opiewała na kwotę 321 milionów funtów rocznie. Wystarczy dodać, że narodziny królewskiego dziecka miały według prognoz dać brytyjskiej gospodarce zastrzyk w wysokości 250 milionów funtów. Czyli 70 milionów mniej od sumy łapówek dla chińskich lekarzy.
8. Irak na skraju wojny domowej?
Coraz częściej dochodzi do brawurowych akcji przedstawicieli Al-Kaidy na irackie więzienia. Członkowie tej grupy w minionym tygodniu uwolnili kilkuset więźniów. To może doprowadzić do pytań, czy Al Kaida zdobywa większą kontrolę nad krajem, który dwa lata temu opuścili Amerykanie. Sposób w jaki owa grupa działa może sugerować, że prędzej, czy później dojdzie tam do otwartego konfliktu zbrojnego porównywalnego do tego w Syrii. Tymczasem dla świata ważniejsze jest jakieś dziecko, które być może zostanie Królem Wielkiej Brytanii.
9. Co działo się w trakcie porodu w Wielkiej Brytanii
Przez cały tydzień media donosiły nam o tym, kiedy, jak i gdzie Kate narodzi. Wszyscy poznaliśmy na pamięć rytuały związane z przyjściem na świat przyszłego następcy tronu. W tym samym czasie na Wyspach doszło do kilku ciekawych wydarzeń, na które należałoby zwrócić uwagę. Tydzień temu Królowa złożyła podpis pod ustawą, która zalegalizowała małżeństwa Gejów i Lesbijek w Zjednoczonym Królestwie. Oprócz tego wybuchł skandal w związku z tym, że człowiek, który doradzał premierowi ws. następnych wyborów parlamentarnych okazał się także lobbystą dla branży tytoniowej. Jak na razie David Cameron unika odpowiedzi na pytania dotyczące swojego byłego już doradcy.
10. Europa wychodzi z recesji?
Wspominaliśmy wyżej o osłabieniu chińskiej siły produkcyjnej? W Europie jest na odwrót. Do wiadomości ogólnej podano, że wskaźnik moralności płatniczej Unii wzrósł z 48,7 punktów do 50,4. To najlepszy rezultat od półtora roku. Wzrost powoli zapowiada wyjście z kryzysu.