Będąc dorosłym, oczywiście zdajemy sobie sprawę ze swojej śmiertelności, jednak wolimy o niej raczej często nie myśleć. Dziś, po publikacji danych Głównego Urzędu Statystycznego, głośniej słychać tykający zegar.
Jeśli przykładowo masz 35 lat i dziewięć miesięcy, pożyjesz jeszcze 504,6 miesiące czyli troszkę powyżej 42 lat. Jeśli obchodziłeś właśnie swoje 67. urodziny zostało Ci już tylko 16 lat i kwartał. Te dokładne wyliczenia przygotował dzisiaj GUS publikując tablicę średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn.
Tablica jest jak wyrok – dokładnie pokazuje nam pozostałe lata życia. Nie powinniśmy się jednak obawiać, ponieważ nie wyryła jej kosa Śmierci a statystycy. Bardzo skomplikowane obliczenia na podstawie danych o liczbie osób zmarłych, liczbie urodzeń, ludności według roczników wieku i dużej ilości matematycznej czarnej magii, której nawet nie próbuję zrozumieć, dają jednoznaczny wynik. Jeśli koniecznie chcecie dokładnie dowiedzieć się, jak doszli do swoich liczb, zajrzyjcie tutaj, na 36 stronę.
Po co takie dane?
Do wyliczania emerytur. Na podstawie tego, co już zgromadziliśmy i ile zostało nam według statystyków życia, można dowiedzieć się, ile wyniesie nasza wypłata, gdy wkroczymy w jesień życia. Dane są podane w miesiącach, bo właśnie dzieląc kapitał przez ich liczbę, otrzymuje się wynik.
Jak korzystać z tabelki
Po lewej odnajdujemy w wierszu nasz wiek w latach, a następnie przesuwamy się w prawo odnajdując odpowiednią kolumnę z ilością miesięcy, jaka minęła od naszych ostatnich urodzin. Z komórki wyczytujemy liczbę miesięcy, którą oczywiście dzielimy przez dwanaście, by otrzymać pozostałą nam do cieszenia się światem liczbę lat.
Musimy oczywiście brać pod uwagę różnicę w długości trwania życia wśród płci, której ta tabela nie pokazuje. A to parę ładnych lat – kobiety żyją dłużej w Polsce od mężczyzn o około dekadę.