NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

 • Już wkrótce trzeci i ostatnia część "Hobbita"
  21 rzeczy, których nie wiedziałeś o „Hobbicie”

  Przy okazji premiery ostatniej części trylogii „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”, która wchodzi do kin już od 25 grudnia, zapraszamy na przechadzkę po planie filmowym tej epickiej przygody i poznanie tajemnic „Hobbita”.

 • John Ronald Reuel Tolkien, twórca "Hobbita" i "Władcy pierścieni" ze swoją ukochaną fajką
  W głowie twórcy „Hobbita”. Tak rodził się świat z książek Johna Ronalda Reuela Tolkiena

  J. R. R. Tolkien jest dziś przede wszystkim pamiętany jako ojciec gatunku high fantasy, ten, który powołał do życia Ardę, czyli świat, w którym mieści się Śródziemie – ojczyzna hobbitów, elfów, krasnoludów, ludzi czy złych orków, trolli i potężnych smoków. Ale jego bliscy znali go bardziej jako profesora-filologa, miłośnika przyrody, żołnierza z przymusu czy romantyka. Zobacz jak życie mistrza Tolkiena odcisnęło się na jego twórczość przy okazji premiery ostatniej części trylogii „Hobbit: Bitwa Pięciu Armii”, która wchodzi do kin już od 25 grudnia.

 • Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, Viviane Reding - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwai oraz deputowana Róża Thun rozmawiają właśnie teraz o przyszłości Unii Europejskiej. Oglądaj na żywo z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

  [NA ŻYWO] Debata Dialog Obywatelski o przyszłości Unii

  Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso, Viviane Reding - Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej, Komisarz UE ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwai oraz deputowana Róża Thun rozmawiają właśnie teraz o przyszłości Unii Europejskiej. Oglądaj na żywo z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

 • Panorama Warszawy z lotu ptaka
  Za co kochacie swoje miasto?

  Romantyczni poeci kazali mi myśleć o miłości jako efemerycznym uczuciu żywionym bezinteresownie. Ja jednak uważam, że jest ona czymś konkretnym, czasem wręcz namacalnym. Tak też myślę o miłości do mojego miasta, w którym oprócz ulotnych kolorowych snów, zostawiłem trochę konkretnych łez, potu i uśmiechu. A Wy, za co kochacie swoje miejsce, które wybraliście do życia?

 • Główny obiekt "Skry" Warszawa – stadion lekkoatletyczny – w opłakanym stanie
  Bankructwo czy kompromisy? Jak utrzymać ciekawe miejskie przestrzenie? [Waszym zdaniem]

  Na warszawskim Służewcu, gdzie znajduje się tor wyścigów konnych zarządzany przez Totalizator Sportowy, odbędzie się prawdziwa rewolucja. Część okolicznych mieszkańców sprzeciwia się nowym inwestycjom, które wykroją kawałek zielonych terenów Służewca. Czy w takich sytuacjach powinniśmy podnosić larum, czy przyklaskiwać inwestorom?

 • Politycy w kuluarach Sejmu unikają polityki w prywatnych rozmowach
  Czy rozmawiasz w pracy o polityce? [SONDA]

  Gdzie dwóch Polaków, tam trzy zdania. Przysłowie to dotyczy szczególnie poglądów politycznych, które gdyby chciało się prawidłowo odzwierciedlić w naszym systemie partyjnym, ugrupowań musiałoby być co najmniej 36 milionów. Czy dlatego nie powinniśmy rozmawiać o polityce w pracy?

 • Zdjęcie malowniczej prezentacji prezentów komunijnych
  5 rzeczy, których nie powinieneś robić, jeśli nie chcesz zostać memem

  Po serwisach społecznościowych w szalonym tempie rozchodzi się zdjęcie dziewczynki w komunijnej sukience i (prawdopodobnie) jej mamy, które dumnie prezentują, co dziewczynka dostała na pierwszą Komunię. Wieczorem duża część Polski a może i świata, będzie je znała. Dlatego przygotowaliśmy dla Was małą listę ku przestrodze – czego nie robić, jeśli nie chcesz stać się memem?

 • Antoni Macierewicz odbiera medal Przemysła II - odznaczenie Akademickiego Klubu Obywatelskiego
  Jakim medalem prezydent powinien odznaczyć Antoniego Macierewicza?

  Jarosław Kaczyński na pytanie o prace komisji sejmowej ds. katastrofy smoleńskiej gorąco pochwalił Antoniego Macierewicza. – To jeden z tych pięknych punktów [jego życiorysu – red.] – podsumował prezes PiS. Wyraził też nadzieję, że Antoni Macierewicz zostanie za swoje zasługi udekorowany najwyższymi odznaczeniami państwowymi. Jaki order Wy byście mu przyznali?

 • Studenci z Wrocławia podczas parady z okazji juwenaliów. A czy Ty kochasz swoją uczelnię?
  Były student przekazał w testamencie 2 miliony złotych na uniwersytet. Czy Ty dałbyś pieniądze na swoją uczelnię?

  Władze Uniwersytetu Gdańskiego niewiele o nim wiedzą. Jedynie tyle, że Stanisław Kogutowski był studentem ich uczelni i wyemigrował do USA. W testamencie zapisał swój majątek – dwa miliony złotych – za który jego gdańska Alma Mater pokryła w części budowę nowego Wydziału Ekonomicznego w Sopocie. Czy bylibyście w stanie wspomóc tak swoją uczelnię?

 • Fragment plakatu filmu dokumentalnego "The Pirate Bay – Away From Keyboard"
  "The Pirate Bay – Away From Keyboard" zobacz film dokumentalny o największym na świecie serwisie wymiany plików

  Można już pobrać (oczywiście całkowicie za darmo) i obejrzeć film dokumentalny o stronie The Pirate Bay. Jego twórcy zapraszają nas do poznania kuriozalnego procesu, jaki Hollywood (i nie tylko) wytoczył twarzom serwisu. „The Pirate Bay – Away From Keyboard” pokazuje nam jak technologia i społeczeństwo idą do przodu, a prawo, polityka i korporacje bronią status quo z czasów przed rewolucją internetową.

O sobie

Rocznik '86, Warszawa Ochota. Do naTemat dostałem się dzięki znajomościom – byłem nałogowym użytkownikiem i komentującym dawnego bloga redaktora naczelnego Tomasza Machały Kampania Na Żywo. W redakcji serwisu internetowego Tomasza Lisa jestem od początku, a nawet jeszcze wcześniej. Najpierw jako reporter, teraz głównie jako wielofunkcyjna maszyna do zadań specjalnych (i tych najzwyklejszych). Zajmuję się m.in. moderacją komentarzy i SEO. Piszę też bloga o religii i ateizmie http://januszomylinski.natemat.pl/

Napisz do autora: janusz.omylinski@natemat.pl