Młodzi naukowcy dostaną ponad 1,2 mln zł. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zakończyła konkurs

Polscy naukowcy często napotykają na trudności finansowe, przez które nie mogą realizować wszystkich swoich projektów. Ich sytuację stara się poprawić Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Właśnie przedstawiła ona nazwiska 10 młodych badaczy, którym przekaże łącznie ponad 1,2 miliona złotych. Są to laureaci ostatniej edycji konkursu VENTURES.

Laureaci konkursu VENTURES to doktoranci, absolwenci i studenci polskich uczelni. Wyróżnieni naukowcy zajmują się m.in. onkologią, biofizyką, chemią fizyczną, elektrotechniką, inżynierią chemiczną i elektroniką. Żaden z nich nie reprezentuje nauk społecznych czy humanistycznych.

Młodzi badacze będą otrzymywać stypendia naukowe oraz granty na prowadzenie swoich projektów naukowych. Kwoty, jakie im przyznano, różnią się pod względem wysokości. Najskromniej nagrodzony laureat dostanie łącznie 53 tysiące złotych. Najwięcej pieniędzy zapisano zajmującemu się elektrotechniką Pawłowi Frankowskiemu z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W sumie otrzyma on 154 tysiące złotych.

Konkurs VENTURES jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Unii Europejskiej. W tym roku do rywalizacji stanęło 157 młodych naukowców. Aplikacje mogli przysyłać przedstawiciele wszystkich dziedzin nauki. Rozpatrując zgłoszone projekty, jury szczególny nacisk kładło na ich przydatność dla gospodarki. Tegoroczna edycja konkursu była ostatnią, ponieważ przyznane środki UE mieściły się w perspektywie budżetowej na lata 2007-2013.


źródło: Fundusz na rzecz Nauki Polskiej
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...