Naukowcy z MIT sztucznie wykreowali w mózgu myszy fałszywe wspomnienia

Amerykańscy naukowcy wszczepili [url=http://shutr.bz/1cdvnxd]myszy[/url] fałszywe wspomnienia.
Amerykańscy naukowcy wszczepili myszy fałszywe wspomnienia. Fot. Shutterstock.com
Badacze z Massachusetts Institute of Technology manipulując neuronami z powodzeniem "zaszczepili" w mózgu myszy wspomnienia wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca. Fałszywa pamięć została zakodowana w komórkach mózgu w ten sam sposób, w jaki zapamiętywane są autentyczne wspomnienia.

“Pamięć absolutna” to klasyka filmu science-fiction, oparta na opowiadaniu Philipa K. Dicka “Przypomnimy to panu hurtowo”. W hollywoodzkiej superprodukcji Arnold Schwarzenegger grał człowieka, któremu wszczepiono sztuczne wspomnienia. Niedawny eksperyment amerykańskich badaczy z MIT sprawia, że jesteśmy krok bliżej, by taki zabieg stał się możliwy w rzeczywistości.

Badacze wszczepili do komórek nerwowych zwierzęcia światłoczułe białko, które reaguje na niebieskie światło, uaktywniając neurony – opisują eksperyment wiadomosci24.pl.

Wiadomosci24.pl

Początkowo umieszczono mysz w pomieszczeniu, gdzie była drażniona prądem, a w tworzeniu wspomnień związanych z tym zdarzeniem brały udział komórki ze światłoczułym białkiem. Następnie komórki te przeniesiono do mózgu myszy, która została umieszczona w bezpiecznym pomieszczeniu. Wprowadzone do jej mózgu światłowody zaczęły stymulować jej nerwy, wywoływały strach, związany z nieprzyjemnymi wspomnieniami. CZYTAJ WIĘCEJ


Susumu Tonegawa, jeden z naukowców z MIT odpowiedzialnych za eksperyment, zauważył w rozmowie z “Huffington Post”, że jego wynik może rzucić nowe światło na proces powstawania fałszywych wspomnień także u ludzi. A że jest to niebagatalna kwestia, świadczą liczne przypadki zeznań sądowych świadków, które choć niezgodne z prawdą, bo oparte na fałszywych wspomnieniach, prowadziły nieraz do wyroków skazujących.

– Po wprowadzeniu testów DNA wyszło na jaw, że trzech na czterech ludzi skazanych na wieloletnie wyroki głównie na podstawie zeznań świadków, było niewinnych – przekonywał Tonegawa podkreślając, że dzięki takim badaniom, jak przeprowadzony przez niego eksperyment, o mechanizmach powstawania fałszywych wspomnień dowiemy się znacznie więcej.Źródło: Wiadomosci24.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...