Ministerstwo Środowiska wynajmie Stadion Narodowy. Zapłaci 26,4 mln złotych

Stadion Narodowy w Warszawie będzie gościł w listopadzie szczyt klimatyczny ONZ
Stadion Narodowy w Warszawie będzie gościł w listopadzie szczyt klimatyczny ONZ Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Warszawa będzie gospodarzem tegorocznej Konferencji ONZ ds. Zapobiegania Zmianom Klimatu. Dlatego Ministerstwo Środowiska musiało znaleźć miejsce, w którym delegaci z niemal 200 państw mogliby przez dwa tygodnie swobodnie dyskutować. Wybór padł na Stadion Narodowy. Koszt wynajmu? 26,4 mln złotych. Politycy PiS przekonują, że tak pokaźny zastrzyk pieniędzy to prezent dla ministry Joanny Muchy. Ministerstwo Środowiska zapewnia jednak, że sprawa nie ma politycznego dna.

Warszawska konferencja, która będzie trwać od 11 do 22 listopada, to 19. spotkanie przedstawicieli państw współpracujących w ramach konwencji ONZ dotyczącej zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change). Podczas corocznych rozmów delegaci dyskutują przede wszystkim na temat ograniczania emisji gazów cieplarnianych. W Warszawie mają rozpocząć negocjacje dotyczące nowego porozumienia klimatycznego. W zeszłym roku konferencja odbyła się w Katarze, 5 lat temu jej gospodarzem był Poznań.

Tegoroczne spotkanie odbędzie się na Stadionie Narodowym. Według posłów PiS, których słowa przytacza "Super Express", ulokowanie konferencji na najsłynniejszej polskiej arenie sportowej ma wymiar polityczny. Ich zdaniem minister środowiska Marcin Korolec, płacąc ponad 26 mln złotych, pomaga swojej koleżance ministrze sportu Joannie Musze. Dzięki pieniądzom resortu środowiska Stadion Narodowy ma wreszcie odnieść finansowy sukces i nie przynieść strat.

Ministerstwo Środowiska: Szczyt ONZ poprawi wizerunek Polski
Z taką oceną sytuacji nie zgodził się rzecznik prasowy Ministerstwa Środowiska Paweł Mikusek. Podczas rozmowy z naTemat zaznaczył on, że na warszawski szczyt klimatyczny przyjedzie co najmniej 10 tysięcy gości, a miejsce prowadzenia obrad musi spełniać wymogi stawiane przez ONZ. Jego zdaniem w stolicy nie ma wielu obiektów, które mogłyby się podjąć przyjęcia tak wielu delegatów i zapewnienia im właściwych warunków. Dlatego trudno dopatrywać się w wyborze Stadionu Narodowego drugiego dna


Mikusek dodał, że Polska skorzysta na organizacji szczytu klimatycznego. – Tego typu wydarzenia, tak jak Euro 2012 czy Światowe Dni Młodzieży, służą promocji Polski. Na ważne negocjacje przyjadą ludzie z blisko 200 państw. Wizerunek Polski na tym skorzysta – powiedział rzecznik resortu środowiska. Mikusek przypomniał, że zagraniczni uczestnicy szczytu przez około dwa tygodnie będą wydawali nad Wisłą pieniądze, płacąc chociażby w hotelach, restauracjach czy sklepach. Ich pobyt może przynieść Polsce nawet 120 mln złotych.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...