Historyk literatury, specjalistka od romantyzmu, prof. Maria Janion, piosenkarka Irena Santor oraz były wicemarszałek Senatu i działacz opozycji w PRL Zbigniew Romaszewski zostali nowymi honorowymi obywatelami stolicy. Uroczysta gala odbyła się dziś na Zamku Królewskim.
Co roku 31 lipca, dzień przed rocznicą powstania warszawskiego nadawane są tytuły honorowego obywatela Warszawy. W tym roku osoby, które otrzymały zaszczytny tytuł mają bardzo różne poglądy. Podkreśliła to przewodnicząca rady miasta Ewa Malinowska-Grupińska. – Łączą ich jednak przynajmniej dwie szlachetne cechy - odwaga w walce z przeciwnościami losu oraz chęć niesienia pomocy osobom w potrzebie – powiedziała podczas uroczystości w Zamku Królewskim.
Hanna Gronkiewicz-Waltz oceniła natomiast podkreśliła aktywność nowych honorowych obywateli miasta. Stwierdziła, że wartością, jaka towarzyszy wyróżnionym jest poczucie służby ojczyźnie, człowiekowi, wolności i demokracji. Zdaniem prezydent Warszawy zasługą nowych honorowych obywateli jest wzrastająca pozycja Warszawy i Polski w Europie i na świecie.
Prof. Maria Janion została zgłoszona przez PO. Jest historykiem literatury i idei, badaczką polskiej kultury wieków XIX i XX, krytykiem literacka, a przede wszystkim znawcą polskiego i europejskiego romantyzmu. Ze względu na stan zdrowia Janion nie pojawiła się na gali. Akt nadania honorowego obywatelstwa odebrała za nią Kazimiera Szczuka.
Irena Santor została zgłoszona przez SLD. Pierwsza dama polskiej piosenki napisała wiele piosenek związanych ze stolicą np. "Na prawo most, na lewo most", "Kamienne schodki", "Małe mieszkanko na Mariensztacie", "Jak przygoda, to tylko w Warszawie", "Maleńki znak", "Na Francuskiej", "Pójdę na Stare Miasto" czy "Warszawa, ja i ty". Na Zamku Królewskim nie kryła wzruszenia. – Jestem wzruszona zaszczytem, który mnie dzisiaj spotkał, ale - szczerze mówiąc - właściwie za co? Jestem szczęśliwa" — mówiła Santor.
PiS zgłosił Zbigniewa Romaszewskiego, który był działaczem opozycji w PRL-u, senatorem w latach 1989-2011 oraz członkiem Trybunału Stanu. Całe swoje życie związał z Warszawą. Założył Komitet Helsiński i współorganizował Radio "Solidarność". – Rodzina Romaszewskich sprowadziła się tutaj spod Grodna po powstaniu styczniowym. Od tego czasu byliśmy w Warszawie, uczestniczyliśmy we wszystkich ważnych wydarzeniach – mówił Romaszewski.
Tytuł honorowego obywatela Warszawy to nie tylko prestiż. Uprawnia on również do bezpłatnych przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Każdy honorowy obywatel może też uczestniczyć na prawach honorowego gościa w sesjach rady miasta czy organizowanych przez miasto imprezach kulturalnych i sportowych.