Adolf Hitler jest nadal honorowym obywatelem Szczecina? W prokuraturze wniosek o cofnięcie uchwały z 1933 r.
Mikołaj Podolski
16 czerwca 2013, 08:14·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 czerwca 2013, 08:14
Do szczecińskiej prokuratury trafił wniosek o podjęcie działań w celu uchylenia uchwały przedwojennych radnych w sprawie nadania Adolfowi Hitlerowi honorowego obywatelstwa miasta. Choć zdaniem części prawników i biura rady ta uchwała od dawna już nie obowiązuje, wciąż jest powodem do wstydu dla wielu szczecinian.
Reklama.
Wódz III Rzeczy dostał honorowe obywatelstwo Szczecina już w 1933 r., kiedy dopiero co doszedł do władzy, a odebrał pięć lat później. Nigdy go oficjalnie nie zniesiono. Przypadek Szczecina nie jest jedynym, ale jest od lat najbardziej nagłaśnianym w historii jeśli chodzi o honorowe obywatelstwo Adolfa Hitlera w Polsce.
Zdaniem Rafała Miszczuka z Biura Rady Miasta Szczecin, z którym rozmawiała "Rzeczpospolita", fuhrer nie jest honorowym obywatelem miasta, a Rada Miasta Szczecin nie nadawała Hitlerowi ani innym zbrodniarzom żadnych tytułów. Według niego nie ma formy prawnej, aby radni uchylili uchwałą postanowienia przedwojennych władz niemieckiego Stettina.
Mimo to wciąż wiele osób uważa, że Hitler wciąż jest honorowym obywatelem stolicy Zachodniopomorskiego. Członkowie Polskiego Stowarzyszenia Patriotycznego Kontra 2000 od dwunastu lat starają się odebrać Austriakowi tytuł. Niedawno prosili o pomoc kancelarię prezydenta Bronisława Komorowskiego, ale stamtąd odesłano ich do władz miasta. Teraz próbują w prokuraturze, ale szanse na sukces mają niewielkie. – Dwanaście lat, a więc dłużej niż trwała Trzecia Rzesza, staramy się bezskutecznie o usunięcie hitlerowskich zbrodniarzy z listy honorowych obywateli – mówi „Rzeczpospolitej" Daniel Zazula, przewodniczący stowarzyszenia.
Dziennik pokazuje jednak na przykładzie innych miast, że da się wymazać niechciane postaci z list honorowych obywateli. W Gdańsku na stronie z taką listą zamieszczono komunikat, że obywatelstwa nadane przed 1945 r. znosi dekret KRN z 30 marca 1945 r. o utworzeniu województwa gdańskiego, który unieważnił wszystkie przepisy dotychczas obowiązującego ustawodawstwa. Natomiast w Płocku radni przegłosowali uchwałę o pozbawieniu honorowego obywatelstwa miasta Michała Żymierskiego, który w czasach stalinizmu zatwierdzał wydawane przez sądy wojskowe wyroki śmierci na żołnierzy AK.