W rocznicę wybuchu Powstania przeszli kanałami: "Chcieliśmy poczuć namiastkę żołnierskiego trudu. Wrażenie niesamowite"

Członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” przeszli 1 sierpnia kanałem pod ulicą Długą na Starym Mieście. Z. S. „Strzelec” – zdjęcia pokazowe.
Grupa członków Związku Strzeleckiego "Strzelec" w czwartek rano pokonała 150-metrowy odcinek kanału burzowego wzdłuż ulicy Długiej na warszawskim Starym Mieście. – Wrażenie niesamowite. I podziw dla ludzi, którzy szli tymi kanałami 69 lat temu. Niby 150 m, wydaje się coś małego, ale trzeba iść na czworakach, albo się czołgać. I tak mieliśmy komfortowo, bo kanał był przygotowany i wysprzątany – mówi jeden z uczestników.


Wydarzenie miało miejsce tuż obok historycznego włazu przy pl. Krasińskich, którym 69 lat temu powstańcy ewakuowali się po upadku Starego Miasta. W czwartek członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” z Warszawy starali się sprawdzić, co czuli wtedy żołnierze Polski Podziemnej.

– Z pomocą MPWiK udało się nam już po raz drugi przejść kanałami. Chcemy w ten sposób pokazać strzelcom choć namiastkę żołnierskiego trudu powstańców. Dziś kanał był czysty, wysprzątany, specjalnie przygotowany. Powstańcy szli w fekaliach, z bronią, często byli ranni – mówi naTemat starszy sierżant Michał Malinowski, nadzorujący przebieg akcji.

Strzelcy, którzy pokonali 150-metrowy odcinek wysokiego na 80 cm kanału burzowego pod ulicą Długą, nie kryją emocji: – Wrażenie niesamowite. I podziw dla ludzi, którzy szli tymi kanałami 69 lat temu. Niby 150m, wydaje się coś małego, ale trzeba iść na czworakach, albo się czołgać. I tak mieliśmy komfortowo, bo kanał był wysprzątany – mówi jeden z uczestników.


– Taki mały kawałek nie był męczący, bo wszystko zostało dobrze przygotowane – dodaje jedna z uczestniczek. Ona i jej koledzy przyznają jednak, że nie wyobrażają sobie z tego miejsca iść kanałem aż do innej dzielnicy, tak jak to było w czasie powstania.

– Wtedy były zupełnie inne warunki. My mamy kaski, kanały są wysprzątane. Oni nie mieli nic tak naprawdę – mówią. Strzelcy dodają, że poza chęcią doświadczenia uczuć towarzyszących powstańcom, chcieli też oddać im hołd. Zamierzają powtórzyć akcję za rok. W czwartek, w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, od godziny 16 będą na Powązkach, towarzysząc weteranom ze zgrupowania “Żywiciel”.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Małgorzata Tusk zadała szyku we Francji. Tak wyglądała obok małżonek Trumpa i Macrona
0 0Ciężarna Joanna Krupa całkowicie naga na okładce "Wprost". Stanęła w obronie LGBT
Unum 0 0Nie wszystkie ubezpieczenia chronią przez całe życie. Jak wybrać polisę, która nie wygasa
0 0Smutni 30- i 40-letni. Wyniki światowych badań dają do myślenia
WYWIAD 0 0Aktor, któremu na bank się udało. Lech Dyblik o tym, jak odbić się od dna i... ganiać Malkovicha
NEWSWEEK 0 0Polskę czeka kryzys senioralny? Władze ignorują poważną zmianę demograficzną
0 0Kuchciński odnalazł się po aferze samolotowej. Dostał "zadanie specjalne"
POLECAMY 0 0"Cały dom robi we wiadra". Sławojki i wychodki w środku polskiego miasta