Najlepsze uczelnie świata znajdują się w Stanach Zjednoczonych. Tak przekonuje tegoroczna edycja Akademickiego Rankingu Uniwersytetów Świata, którą przygotował Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. W pierwszej "20" zestawienia uwzględniono zaledwie trzy szkoły spoza Stanów Zjednoczonych. Nie są to oczywiście uczelnie polskie. Tych należy szukać dopiero w czwartej setce rankingu.
Od 10 lat Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju publikuje raz do roku Akademicki Ranking Uniwersytetów Świata. Przygotowując zestawienie, jego autorzy uwzględniają m.in. liczbę absolwentów oraz pracowników naukowych danej uczelni, którzy zdobyli Nagrodę Nobla, liczbę cytowań oraz liczbę publikacji autorstwa pracowników danej szkoły zamieszczonych w magazynach "Nature" i "Science" (przy uczelniach specjalizujących się w naukach społecznych i humanistyce nie uwzględnia się publikacji w tych czasopismach, skupiając się na innych czynnikach).
Uczelnie z USA na czele stawki
W tegorocznej edycji rankingu, podobnie jak w poprzednich, na pierwszym miejscu znalazł się Uniwersytet Harvarda. Pozostałe miejsca na podium przypadły również uczelniom amerykańskim. Drugą pozycję zajął Uniwersytet Stanforda, trzeci był zaś Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Czwarta lokata przypadła Instytutowi Technologicznemu w Massachusetts (MIT).
W pierwszej "10" znalazły się zaledwie dwie szkoły spoza Stanów Zjednoczonych – Uniwersytet Cambridge (5. miejsce) oraz Uniwersytet Oksfordzki (10. pozycja). Na 20. miejscu uplasowała się Politechnika Federalna w Zurychu. Pozostałe uczelnie w pierwszej "20" to szkoły amerykańskie.
UJ i UW w czwartej setce
Najwyżej sklasyfikowaną uczelnią z Polski jest Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, ale przyznana mu pozycja (325.) z pewnością nie należy do chwalebnych. Jeszcze niżej (miejsce 394.) znalazł się Uniwersytet Warszawski. To jedyne polskie szkoły, jakie zmieściły się w zestawieniu. Lepiej od nich wypadły m.in. następujące szkoły: saudyjski Uniwersytet Króla Sauda, Uniwersytet w Sao Paulo, Uniwersytet w Buenos Aires (druga setka) Uniwersytet Karola w Pradze, saudyjski Uniwersytet Króla Abdulaziza oraz południowoafrykański Uniwersytet Kapsztadzki (trzecia setka).