W 2012 roku tylko 16% Polaków określiło stan swojego zdrowia jako bardzo dobry, a 41% jako dobry wynika z raportu przedstawionego przez CBOS. Chociaż w stosunku do poprzednich badań pochodzących z roku 2007 liczba zadowolonych ze swojego stanu zdrowia Polaków zwiększyła się z 52% do 57%, to jednak i tak niechlubnie przodujemy w statystykach na tle innych krajów Unii Europejskiej. Jakie są główne przyczyny umieralności Polaków?
Według danych statystycznych dotyczących przyczyn zgonów prezentowanych przez Eurostat Polacy najczęściej chorują i umierają z powodu zaburzeń układu krążenia.
Potwierdza to raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2012 roku. Polacy najczęściej umierają z powodu chorób układu krążenia (46% zgonów w 2010 r.) oraz nowotworów złośliwych (24,5% zgonów w 2010 r.). W 2010 roku na choroby układu krążenia zmarło 174.003 Polaków - sytuacja ta jest jednak dużo lepsza, niż w latach wcześniejszych. Na dalszych miejscach wśród najczęstszych przyczyn umieralności Polaków znajdują się zgony z powodu chorób układu oddechowego (tj. zapalenie płuc, przewlekłe choroby dolnych dróg oddechowych), układu trawiennego (tj. przewlekłe choroby wątroby) oraz zgony z przyczyn zewnętrznych tj. wypadki komunikacyjne. Spośród chorób układu krążenia najczęściej występująca u Polaków to choroba niedokrwienna serca.
Na takie wyniki wskazują również statystyki prowadzone przez Państwowy Zakład Higieny. Nadciśnienie, palenie, cukrzyca, wysoki poziom cholesterolu związany z nieodpowiednią, zbyt tłustą dietą, mało ruchu powodują częstsze występowanie zawałów serca i udarów mózgu.
Według Eurostatu z chorób nowotworowych Polacy umierają najczęściej na raka płuc (21 tysięcy zgonów na rok) – na tle innych krajów europejskich Polska należy do czołówki pod względem zachorowań. Główną przyczyną raka płuc jest palenie papierosów – regularnie z tej używki korzysta około 30% Polaków. Wysoki poziom umieralności dotyczy również zachorowań na raka jelita grubego – to około 9,7 tysiąca zgonów rocznie. Głównie wiąże się go z niewłaściwą dietą oraz spożyciem za dużej ilości czerwonego mięsa oraz tłuszczów. Stale wzrasta liczba Polaków chorujących na nowotwory układu pokarmowego, m.in. raka żołądka. W populacji kobiet rocznie około 5,2 tysiąca umiera z powodu raka piersi.
Cukrzyca i choroby płuc
W czołówce znajduje się również zapalenie płuc oraz POChP - przewlekła obturacyjna choroba płuc. Najczęstszą przyczyną POChP jest dym tytoniowy, również narażenie układu oddechowego na inne szkodliwe substancje. W Polsce z powodu chorób płuc rocznie umiera około 15 tysięcy osób, co roku rozpoznaje się około 200-300 tysięcy zachorowań na POChP, z czego szacuje się, że nieświadomie choruje około 2 milionów Polaków.
Wzrost zachorowań na cukrzycę typu 2 jest w szczególności związany z nieprawidłową dietą. Determinują ją nadwaga, otyłość, brak ruchu. Co roku na cukrzyce umiera około 6,5 tysiąca osób, a cierpi na nią ponad 2 miliony Polaków – ponad 40% w ogóle nie zdaje sobie sprawy, że choruje!
- Zachorowalność na poszczególne choroby zmienia się wraz z wiekiem. Kolokwialnie można powiedzieć, że w pierwszej połowie życia najczęściej przytrafiają nam się choroby wywołane przyczynami zewnętrznymi np. urazy, natomiast w drugiej połowie życia dotykają nas już te najczęstsze choroby układu krążenia oraz nowotwory złośliwe - mówi Katarzyna Chruściel, specjalista ds. zdrowia publicznego z Akademickego Centrum Medycznego CenterMed
Polska niechlubnie przoduje w europejskich statystykach zgonów. Późna rozpoznawalność chorób, stres, niewłaściwe nawyki żywieniowe, brak ruchu, ograniczona dostępność do specjalistów – wszystko to negatywnie wpływa na zachorowania i umieralność Polaków.