Ciemna Strona Mocy ciemną nocą w radiowej Trójce. Wywiad z Aleksandrą Kaczkowską

Ciemna Strona Mocy w Trójce
Ciemna Strona Mocy w Trójce
Dyrekcja radiowej Trójki podjęła kontrowersyjną decyzję o przesunięciu Ciemnej Strony Mocy - audycji muzycznej Aleksandry Kaczkowskiej. CSM będzie teraz nadawane w nocy ze środy na czwartek między 2 a 4 w nocy. Audycja zgromadziła licznych sympatyków, niestety raczej niewielu na tyle upartych, by słuchać swojego ulubionego programu w środku tygodnia w środku nocy. Rozmawiamy z prowadzącą audycję Aleksandrą Kaczkowską.

Co się stało - kiepska słuchalność, zła audycja, czy jakieś inne powody?

Aleksandra Kaczkowska: We wtorek 20 sierpnia zostałam poinformowana przez Kierownika Redakcji Muzycznej o zmianie pory i dnia nadawania mojej audycji. Jak wyjaśnił mi telefonicznie powody tej decyzji to fakt, że po raz kolejny z powodu subiektywnej opinii Komisji Kwalifikacyjnej Kart Mikrofonowych i zastrzeżeń co do brzmienia mojego głosu nie otrzymałam karty mikrofonowej i jak uważa kolegium redakcji muzycznej zmiana w paśmie nocnym na audycję skupioną wyłącznie na muzyce elektronicznej będzie z pożytkiem dla anteny. Żadne inne powody odwołania audycji z pasma weekendowego nie zostały mi podane.
Skontaktowałam się z Dyrektor - Redaktor Naczelną Polskiego Radia Programu III, Magdą Jethon w celu omówienia moich obaw i opinii dotyczących zmian harmonogramu nadawania audycji, spotkanie ma się odbyć w poniedziałek.
Na dzień dzisiejszy nie mam żadnych informacji dotyczących przyszłości CSM, poza przedstawioną mi telefonicznie, we wtorek 20 sierpnia zmianą harmonogramu nadawania audycji z weekendu na czwartkowe noce między godziną 2:00 a 4:00.

Dlaczego Pani audycja nie została po prostu zlikwidowana? Jaki jest sens robić audycję między 2 a 4 w nocy i to w środku tygodnia. Czy antena jest tak zapchana w Trójce że nie ma innej pory???

Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie, z tego co mi wiadomo audycja cieszy się dość dużą popularnością i w ciągu 5 lat jej istnienia na antenie Trójki zgromadziła wokół siebie całkiem spore grono wiernych słuchaczy. Dla mnie przesuwanie akurat tej audycji na późne godziny nocne w tygodniu po tym jak przez kolejne lata przyzwyczajało się słuchacza do jej obecności na antenie sensu nie ma, nie znaczy to jednak, że nocne audycje w tygodniu słuchalności nie mają. Radio nadaje przecież nieprzerwanie 24/7 i zawsze jest ktoś po drugiej stronie, kto właśnie słucha. Problemem jaki widzę w obecnej sytuacji jest przenoszenie audycji na gorsze godziny bez rozmowy ze mną w celu znalezienia innego rozwiązania.

Czy nie ma zapotrzebowania na ambitniejszą muzykę? Nawet w Trójce?

Z tego co mi się wydaję raczej nadal jest, szczególnie wśród słuchaczy, a to przecież dla nich tworzymy radio, dla nich do tego radia przychodzimy, słuchamy płyt i selekcjonujemy dziennikarskim uchem utwory i artystów, którzy naszym zdaniem są godni polecenia. Na tym przecież polega praca prezentera/dziennikarza radiowego.


Czy wokół Pani audycji zgromadziło się wierne towarzystwo? Grupa słuchaczy słuchających niezależnie od pory?

Dziękuję za to pytanie. Ciemna Strona Mocy to już nie tylko audycja radiowa, która pomimo późnej pory nadawania osiągnęła wysoką słuchalność, to również i przede wszystkim zebrani wokół niej słuchacze dla których sobotnio-niedzielne noce spędzane przy radioodbiorniku są czymś więcej niż tylko słuchaniem muzyki w radio. Mając świadomość, że tylko jakiś procent słuchaczy korzysta z portali społecznościowych czy udziela się w jakikolwiek inny sposób oprócz słuchania radia w jego faktycznych działaniach, to grupa, która zebrała się wokół audycji Ciemna Strona Mocy wydaje się być bardzo silną. Strona internetowa audycji założona przez słuchaczy, grupa na portalu Facebook licząca prawie 6 tysięcy osób, grupa na portalu Last.fm, spotkania i zloty nie tylko przy okazji festiwali muzycznych - to wszystko własne działania słuchaczy. Audycja dzięki ich głosom trafiła do książki Wiesława Weissa o 33 najpopularniejszych audycjach w historii Trójki, wielokrotnie również zajmowała wysokie pozycje w rankingach ogólnopolskich programów radiowych (5 miejsce w 2009r. i 3 miejsce w ostatnim zrealizowanym 2010r. w Plebiscycie Zdobywcy Eteru).

Jak Pani ocenia muzyczne decyzje kierownictwa Trójki?

Nie chciałabym oceniać muzycznych decyzji kierownictwa Trójki, pomimo długoletniej pracy w radio (od 1996 roku), w radiowej trójce jestem dopiero 7 lat. Jako dziennikarz ale też również jako słuchacz mogę powiedzieć, że muzyczna oferta Trójki jest bardzo szeroka i różnorodna i w tym leży jej siła i dzięki niej Trójka ma tak szerokie spektrum wiekowe słuchaczy. W mojej bardzo osobistej opinii na antenie radiowej Trójki jest wiele bardzo ciekawych i godnych uwagi audycji muzycznych, które z jakiś powodów zajmują nocną część anteny chociaż wydawałoby się biorąc pod uwagę muzyczny wieloletni profil tego radia, ostoi muzyki ambitnej, że zasługują na troszkę więcej.

Nadal nie wiedząc jakie będą dalsze losy audycji Ciemna Strona Mocy chciałabym przede wszystkim podziękować słuchaczom za wsparcie i wyrazić moją głęboką wdzięczność za poparcie i ich głosy i działania jakie podejmują od trzech dni walcząc o zachowanie tego co razem stworzyliśmy na trójkowej antenie przez ostatnie 5 lat.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...