Nie zdziw się, kiedy twoje dziecko krzyknie, że dzwoni telefon, a ty nie będziesz wiedział, skąd ta pewność. Otóż młodzież nagminnie korzysta z małej ciekawostki, w internecie nazywanej teenbuzz. Jest to dzwonek, działający w częstotliwościach niemożliwych do wychwycenia przez osoby dorosłe.
Młodzi ludzie z natury walczą z opresyjną kontrolą dorosłych. Zakaz używania komórek w szkołach, korzystania z komunikatorów czy odbierania esemesów na wykładach jest jednym z wielu synonimów tej relacji. Młodzież ma nową broń w walce o swoją prywatność i niezależność. W szkołach, na apelach, wykładach korzystają z niesłyszalnych dla dorosłych dzwonków telefonicznych.
Postępujące obniżanie sprawności naszych organizmów do pewnego wieku nie jest widoczne. Nie dotyczy to jednak słuchu, który szybko traci z wiekiem swoje właściwości. Mając już 20 lat nie słyszymy części dźwięków, które do nas docierają. Ich słyszalne spektrum obniża się. Poniżej 15 lat dziecko słyszy dźwięki powyżej 20 tysięcy herców. W wieku 25 lat ten poziom obniża się do 15 tysięcy, a w niektórych przypadkach nawet poniżej tego poziomu. U osoby kończących 40 czy 50 lat ten poziom spada do 8000 herców. To daje młodym duże możliwości wymijania zakazów oraz robienia sobie z niewiedzy dorosłych dobrej zabawy.
Fachowo proces ten nazywa się presbycusis - jest to określenie dotyczące postępującej z latami utraty słuchu, czyli głuchoty starczej.
Jeśli ten dźwięk jest dla was słyszalny, przekonacie się, że jest to w gruncie rzeczy niezbyt przyjemny pisk, mający tak wysoki poziom, że niemożliwe stworzenie na nim jakiejkolwiek rozpoznawalnej melodii.
Tutaj możecie przetestować, jak mocno posunięta jest u nas głuchota starcza, lub ściągnąć któryś z dźwięków i ustawić go jako dzwonek: ultrasonic-ringtones.com
Alarmy w brytyjskich sklepach
Wszystko zaczęło się od brytyjskiego wynalazku, zwalczającego młodocianych złodziei w tamtejszych sklepach. Właściciele doszli do wniosku, że z plagą kradzieży mogą walczyć, uprzykrzając młodym życie poprzez puszczanie takiego dźwięku przez głośniki. Jest on niezauważany przez dorosłych klientów. Dla młodych natomiast jest na tyle dokuczliwy, że nie pozwala im przebywać w jego obecności dłuższy czas. Jak widać, sprawdza się on jako sprytny dzwonek telefoniczny.
Za stworzenie tego zabezpieczenia odpowiedzialna jest brytyjska firma Compound Security System, który sama sprzedawał je pod nazwą Mosquito. Zostało ono swego czasu zmodyfikowane przez brytyjskich nastolatków. Broń wymierzoną w nich, sami wykorzystali na własną korzyść.
Sam dzwonek znany jest od co najmniej pięciu lat. Dopiero teraz jednak, wraz z coraz powszechniejszą dostępnością do smartphone'ów mogących odtworzyć taki dźwięk, stosowany jest powszechnie.