W ostatnich tygodniach coraz częściej mówi się o Witoldzie Pileckim. Dwa tygodnie temu do Rady Warszawy wpłynął wniosek o postawienie mu pomnika, a w czwartek młodzieżówka PiS wystąpiła z propozycją pośmiertnego nominowania Pileckiego na stopień generała. Na symboliczny awans nie trzeba było długo czekać, choć jego wymiar nie jest tak duży, jak chciałoby PiS. MON poinformowało dzisiaj, że Pilecki został pośmiertnie mianowany na stopień pułkownika.
Decyzję o symbolicznym uhonorowaniu Witolda Pileckiego, który w 1948 roku został zamordowany przez komunistów, podjął minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Szef resortu obrony od razu poinformował o niej na Twitterze.
Awans na stopień pułkownika to dobra wiadomość dla osób zabiegających o upamiętnianie Pileckiego, choć część z nich może być zawiedziona jego wymiarem. Warszawskie Forum Młodych PiS uważa na przykład, że bohater Armii Krajowej zasługuje na nominację generalską. W związku z tym wystąpiło w czwartek do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z odpowiednim wnioskiem. Na Facebooku założono natomiast profil "Chcemy pomnika rotmistrza Pileckiego w Warszawie", którego autorzy skierowali niedawno do przewodniczącej Rady Warszawy prośbę o uhonorowanie Pileckiego monumentem.
Witold Pilecki urodził się w 1901 roku w rosyjskim Ołońcu, gdzie jego rodzina została przesiedlona po Powstaniu Styczniowym. W 1920 roku, jako żołnierz polskiej armii, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, biorąc udział m.in. w Bitwie Warszawskiej i otrzymując dwukrotnie Krzyż Walecznych. Kiedy nazistowskie Niemcy zaatakowały Polskę w 1939 roku, rotmistrz Pilecki został ponownie zmobilizowany i uczestniczył w obronie kraju. Później dobrowolnie przedostał się do kompleksu obozów Auschwitz-Birkenau, gdzie organizował ruch oporu.
W 1943 roku, wraz z dwoma innymi więźniami, zdołał uciec i przekazać Armii Krajowej informacje dotyczące sytuacji osób przetrzymywanych w Auschwitz-Birkenau. Następnie wziął udział w Powstaniu Warszawskim. Po zakończeniu wojny, na rozkaz gen. Władysława Andersa, zaczął prowadzić w zajętej przez komunistów Polsce działalność wywiadowczą. Aresztowano go w 1947 roku. W marcu roku 1948 rotmistrz Pilecki został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja 1948 roku w warszawskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej.
1 października 1990 roku Wojskowy Sąd Najwyższy unieważnił wyrok, na podstawie którego zabito Pileckiego. W 1995 roku uhonorowano go pośmiertnie .Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2006 roku prezydent Lech Kaczyński odznaczył pośmiertnie Pileckiego Orderem Orła Białego.