
Ile razy wkurzaliście się słysząc na ulicy „w każdym bądź razie”? A wtedy, gdy podsłuchawszy rozmowę w autobusie dowiadywaliście się, że ktoś powinien „wziąść się w garść”? Albo gdy dostaliście od koleżanki SMS, że możecie do niej wpaść „o karzdej porze”? Macie tego serdecznie dosyć i czujecie, że nie wytrzymacie już kolejnego "włanczać" bądź "bynajmniej" zamiast "przynajmniej"? Świetnie się składa!
Internauci coraz częściej piszą do niej listy z prośbą o językowe rady. – Jeśli chodzi o listy z pytaniami, to średnio dostaję ich kilka dziennie. Głównie otrzymuję bardzo miłe wiadomości, których czytanie sprawia mi ogromną radość – twierdzi. Ale zdarzają się i krytycy... – Błędy są mi wytykane nie w listach, lecz w komentarzach pod filmami – śmieje się Paulina.
Moim zdaniem to chęć uniknięcia sytuacji, w której ktoś publicznie wytknie nam błąd. Poza tym jeśli popracujemy nad naszym słownictwem, będziemy się mniej stresować w sytuacjach oficjalnych, np. idąc na rozmowę kwalifikacyjną czy też – w przypadku panów – oświadczając się. Wtedy nawet najmniejszy błąd może wywołać wielkie zakłopotanie i przez to zaburzyć atmosferę podniosłej chwili.
Na koniec nie mogłem nie spytać o zwroty językowe, które sprawiają, że Pani Paulinie opadają ręce. Odpowiedziała krótko: – To "poszłem", "włanczać", "10 złoty"...
Zapalonych łowców błędów językowych, a zarazem miłośników poprawnej i czystej polszczyzny mnóstwo także na Facebooku. Będąc precyzyjnym – co najmniej 582 tysiące. Tylu bowiem fanów zgromadziły cztery najpopularniejsze w tej materii fan page'e – "Słowa, które prawdopodobnie wypowiadasz nieprawidłowo", "Błędy językowe, które popełniasz i nawet o tym nie wiesz", "Polskie słówka, które zwiększą Twoją elokwencję."
Profesor Jan Miodek, który sam przecież wystąpił ostatnio w sieci i rozprawiał nad zwrotem "Pozdro Techno" nazywając je zwrotem świeżym i pogodnym, przyznał niedawno w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że nie najważniejsze jest to, czy uczymy się poprawności językowej ze słowników, czy internetu. – Liczy się efekt, nie narzędzie – twierdzi.