Śląsk Wrocław wystąpi z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. "To szansa na przetrwanie spółki"

Ławka rezerwowych Śląska Wrocław podczas sierpniowego meczu z Wisłą Kraków
Ławka rezerwowych Śląska Wrocław podczas sierpniowego meczu z Wisłą Kraków Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Gazeta
Zarząd spółki Śląsk Wrocław ma już dosyć działań jej udziałowców, które "nie mają na celu poprawy sytuacji finansowej [klubu], a jedynie zabezpieczenie swoich własnych interesów majątkiem spółki". Dlatego zarząd wydał dzisiaj oświadczenie, w którym zapowiedział, że złoży wniosek o ogłoszenie upadłości układowej. – Celem tej procedury jest zawarcie porozumienia, które zapewni wszystkim wierzycielom zaspokojenie ich roszczeń. Przede wszystkim zaś upadłość układowa jest szansą na przetrwanie spółki i redukcję jej zobowiązań finansowych – podkreślono w komunikacie spółki.W 2012 roku piłkarze Śląska Wrocław zdobyli mistrzostwo Polski. Sukces sportowy nie przełożył się jednak na dobre wyniki finansowe. Klub wciąż ma problemy z zadłużeniem, a jego udziałowcy – Zygmunt Solorz-Żak oraz miasto Wrocław – nie okazują mu wystarczającego wsparcia finansowego. Zarząd twierdzi wręcz, że akcjonariusze nie tylko nie wspierają finansowo spółki, choć się do tego zobowiązali, ale i wysuwają pod jej adresem niemożliwe do spełnienia roszczenia.

Zarząd WKS Śląsk Wrocław SA

W ocenie zarządu działania obydwu właścicieli Śląska od dłuższego czasu nie mają na celu poprawy sytuacji finansowej, a jedynie zabezpieczenie swoich własnych interesów majątkiem Spółki. W ostatnich dniach główni akcjonariusze wysunęli wobec Spółki wielomilionowe roszczenia, znacząco przewyższające jej możliwości finansowe. Co więcej, roszczenia te są wyłącznie efektem nieporozumień pomiędzy współwłaścicielami Spółki, którzy postanowili przenieść na jej barki wzajemne rozliczenia dotyczące niedoszłej inwestycji w centrum handlowe oraz nieudanego podniesienia kapitału zakładowego Spółki. Śląsk Wrocław stał się tym samym zakładnikiem w sporze pomiędzy głównymi akcjonariuszami.

Zarząd od wielu miesięcy informował Radę Nadzorczą i właścicieli Spółki o pogarszającej się sytuacji ekonomicznej i problemach związanych z bieżącym funkcjonowaniem. Apele te były jednak ignorowane. Spółka od dawna funkcjonuje wyłącznie dzięki środkom wypracowanym samodzielnie - wpłat od sponsorów, praw telewizyjnych, stale rosnących przychodów z dnia meczowego oraz transferów. Środki te jednak są na wyczerpaniu, a obaj akcjonariusze - zamiast wywiązać się z wcześniejszych obietnic - wysuwają kolejne roszczenia, które w założeniu mają wywrzeć presję na przeciwnej stronie, ale sprowadzają się jedynie do pogorszenia stanu klubowych finansów.


W związku z coraz poważniejszymi kłopotami finansowymi spółki Śląsk Wrocław, jej zarząd postanowił rozpocząć procedurę upadłościową w wariancie układowym. W oświadczeniu podkreślono, że taki krok nie jest równoznaczny z likwidacją spółki, a złożony do sądu wniosek w każdej chwili będzie można wycofać.

Zarząd WKS Śląsk Wrocław SA

By tak się jednak stało, Śląsk Wrocław nie może być dłużej polem bitwy pomiędzy jego właścicielami. Dlatego zarząd Spółki zwraca się z apelem do głównych akcjonariuszy o zaprzestanie sporów i dojście do porozumienia zarówno w sprawie wzajemnych rozliczeń z przeszłości, jak i pomysłów na dalsze funkcjonowanie. Bez osiągnięcia tego konsensusu przyszłość Śląska Wrocław, najbardziej utytułowanego polskiego klubu piłkarskiego ostatnich lat, jawi się w czarnych barwach.źródło: WKS Śląsk Wrocław
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...