GIODO odpowiada Michałowi Rusinkowi. „Pan złamał prawo”

Michał Rusinek z poszkodowanego, może stać się podejrzanym.
Michał Rusinek z poszkodowanego, może stać się podejrzanym. Krzysztof Karlczyk/Agencja Gazeta
Michał Rusinek nie miał prawa upublicznić zdjęć osób, które podejrzewa o kradzież pieniędzy. - To pokrzywdzony może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych złodzieja – odpowiada w specjalnym liście dla natemat.pl Małgorzata Kałużyńska-Jasak z biura Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.


O tym, że złodzieje ukradli pieniądze z portfela Michała Rusinka pisaliśmy dziś rano. Historia sekretarza Wisławy Szymborskiej wzbudziła w internecie kontrowersje.

Czy Michał Rusinek zachował się zgodnie z prawem upubliczniając zdjęcia z monitoringu?
Sprawie szczegółowo przyjrzał się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, i skomentował ją dla portalu natemat.pl

„Opisywana sprawa jest przykładem sytuacji, w których osoby poszkodowane same chcą wymierzyć sprawiedliwość, np. upubliczniając wizerunek osób, które dopuściły się czynu bezprawnego (ukradły coś w sklepie). Rozumiejąc intencje, jakie im przyświecają, wskazać trzeba, iż egzekwowaniem przestrzegania przepisów prawa zajmują się powołane do tego organy i zawsze można skorzystać z możliwości ich zawiadomienia o nieprawidłowościach, aby nie narazić się na zarzut naruszenia prawa. Brak jest bowiem podstaw – w obowiązujących przepisach prawa - do podawania do wiadomości publicznej informacji przesądzającej o tym, że ktoś jest złodziejem, tym bardziej, że wobec tych osób organy ścigania w ogóle nie podjęły postępowania”.Zdaniem GIODO, nie można wykluczyć, że osoby znajdujące się na zdjęciu oskarżą Michała Rusinka o naruszenie dóbr osobowych.

"Ponadto podmiot czy osoba, decydując się na upublicznienie tego typu informacji musi liczyć się z, określonymi w przepisach prawa, konsekwencjami, pomimo, że jest poszkodowana. W rezultacie to pokrzywdzony może zostać pociągnięty do odpowiedzialności za naruszenie dóbr osobistych złodzieja. Może on bowiem korzystając z przysługującej każdemu ochrony takich m.in. dóbr jak wizerunek czy dobre imię, dochodzić swoich praw na zasadach przewidzianych w Kodeksie cywilnym. W myśl bowiem art. 23 Kodeksu cywilnego, niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach, dobra osobiste człowieka pozostają pod ochroną prawa cywilnego".Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...