We wtorek dział Kultura i Styl przeznacza rubrykę Trzy po Trzy na sztukę. Znani artyści i kuratorzy sztuki polecają wystawy, na które po prostu trzeba się wybrać. Dziś oddajemy głos artyście – Edwardowi Dwurnikowi, dizajnerowi – Tomkowi Rygalikowi i kuratorowi – Michałowi Bieńkowi. Kraków, Wrocław, a może Mediolan? Zobacz, w którym mieście rządzi sztuka.
Malarz i grafik. Najbardziej znane cykle obrazów olejnych Dwurnika to: "Podróże autostopem", pokazujące w charakterystyczny sposób miasta z lotu ptaka, "Sportowcy", "W drodze na Wschód", upamiętniające ofiary stalinizmu czy "Od grudnia do czerwca", opowiadające o stanie wojennym.
"Tranzyt"
"Marek Chlanda to bardzo ciekawy rzeźbiarz. Podoba mi się, że w MOCAKu pokazane są głównie jego rysunki i malarstwo. To bardzo dobra wystawa"
17.02- 2.05, Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków
"Artysta = dzieło sztuki" "Te dwie wariatki wypełniły w Europie lukę kretynizmu. Same dla siebie są obiektami sztuki. Czekam, aż ktoś w Polsce podchwyci ten pomysł i zrobi z siebie błazna"
17.02- 29.04, Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków
"Sport w sztuce" "Ciekawy pomysł na wykorzystanie sztuki w czasie Euro 2012 i wszystkich piłkarskich imprez. Pokazuje tam dwa ze swoich obrazów. Ciekawy jestem, jak ten temat będzie ugryziony, w końcu sztuce daleko do sportu"
od 17.05, Muzeum Sztuki Współczesnej, Kraków
Michał Bieniek
Prezes Zarządu Fundacji Sztuki Współczesnej Art Transparent, twórca i kurator generalny (wraz z Anną Kołodziejczyk) Przeglądu Sztuki SURVIVAL. Zajmuje się zagadnieniami tożsamości i przynależności jednostki.
„Historia w obrazkach” "Wystawa będąca swoistym katalogiem inspiracji młodego autora, studenta wrocławskiej ASP; rodzaj szkicownika (lub pamiętnika) prezentującego szerokie zainteresowania artysty: od mitologii i kryptozoologii, po animki i motywy zaczerpnięte z popkultury. Szczera, zabawna i nostalgiczna zarazem"
15.03- 6.04, galeria Mieszkanie Gepperta, Wrocław
"Stąd też źle widać" "Rzecz o rozczarowaniu jako zasadzie współczesności - o zawodzie, który zrodziło modernistyczne odczarowanie świata i wiara w ciągły postęp. Jak zwykle w przypadku prac Sokolnickiej misternie zakomponowana, wnikliwa, a przy tym poetycka"
19.03- 15.04, galeria BWA Awangarda, Wrocław
"Krótka historia instalacji wideo" "Pierwsza z cyklu planowanych przez WRO wystaw poświęconych 50-leciu sztuki elektronicznej. O historii mediów i o tym, jak niegdyś nowoczesne narzędzia zyskują z czasem status muzealnych obiektów. Archiwalnie, interaktywnie i przekrojowo"
15.03- 18.05, WRO Art Center, Wrocław
Tomek Rygalik
Absolwent Industrial Design na Pratt Institute w Nowym Jorku oraz Royal College of Art w Londynie. Zrealizował wiele projektów dla prestiżowych klientów na całym świecie, ostatnio w BOZAR i dla polskiej prezydencji w UE.
"Polish Design. Design From Wielkopolska" "Wystawa pokazuje najbardziej zaawansowane polskie wzornictwo przemysłowe. Na pewno będzie na co popatrzeć"
Kwiecień. Targi dizajnu w Mediolanie, kategoria Via Tortona, Super Studio Piu
Moroso "Co roku na targach wszyscy czekają na to, co pokaże Moroso. Wyznacza światowe trendy i zaskakuje. To będzie najbardziej oczekiwana wystawa tegorocznych targów"
Targi dizajnu w Mediolanie, Pierra di Milana, pawilon 8