Greg Reynolds był do niedawna katolickim księdzem z Australii, który nie krył, że popiera koncepcję kapłaństwa kobiet oraz wspiera społeczności homoseksualne. "Był", ponieważ papież Franciszek wykluczył go ze stanu kapłańskiego, a następnie ekskomunikował. Przyczyną nałożenia ekskomuniki miały być właśnie kontrowersyjne poglądy Reynoldsa, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Wygląda więc na to, że Franciszek nie jest tak tolerancyjny, jak rysują to "postępowe" media.
Greg Reynolds kontrowersje budził od wielu lat, ponieważ głośno popierał pomysł przyznania kobietom możliwości wstępowania do stanu kapłańskiego. Co więcej, w ciągu ostatnich dwóch lat, będąc jeszcze
księdzem, pojawiał się na marszach broniących małżeństw homoseksualnych oraz nieoficjalnie uczestniczył w masowych ślubach homoseksualnych.
Szczególnie głośno zrobiło się o nim w 2010 roku, kiedy powiedział podczas homilii, że włączenia kobiet do stanu kapłańskiego chce sam Bóg. W 2011 roku ks. Reynolds zrezygnował z funkcji proboszcza dwóch wiejskich parafii, by założyć
ruch Inkluzywnych Katolików, który propaguje jego kontrowersyjne opinie. Niedługo później arcybiskup Melbourne Denis Hart pozbawił go prawa do publicznego wykonywania funkcji kapłańskich (m.in. udzielania Eucharystii)
O wypowiedziach ks. Reynoldsa dowiedziała się w końcu Kongregacja Nauki Wiary, która poprosiła następnie abp. Harta o przesłanie informacji na jego temat. Jakiś czas później do archidiecezji Melbourne przyszedł list ze Stolicy Apostolskiej. Napisane po łacinie pismo było datowane na 31 maja 2013 roku. Jego treść odczytał Reynoldsowi (który nie zna łaciny) prawnik archidiecezji o. John Salvano. W liście zarzucono Reynoldsowi popełnienie herezji i poinformowano, że
papież Franciszek swoją decyzją usuwa go ze stanu kapłańskiego i ekskomunikuje. Postanowienie Ojca Świętego jest ostateczne, Reynolds nie może się od niego odwołać.
Treść listu nie wskazuje, za co dokładnie Reynolds został objęty ekskomuniką. Inny list, wystosowany niedawno przez abp. Harta do duchownych z jego archidiecezji, wyjaśnia jednak, że głównym powodem nałożenia ekskomuniki był stosunek Reynoldsa do kwestii kapłaństwa kobiet. Sam Reynolds sądzi, iż ekskomunika ma związek również z jego stosunkiem do środowiska LGBT. Nie zmienia przy tym swojego stanowiska.