PiS rządzi "Gazetą Polską Codziennie". Krewni i współpracownicy Kaczyńskiego kontrolują wydawcę "GPC"

Jarosław Kaczyński kontroluje "Gazetę Polską Codziennie"
Jarosław Kaczyński kontroluje "Gazetę Polską Codziennie" Fot, "Gazeta Polska Codziennie"
Jarosław Kaczyński ma pełną kontrolę nad wydającą "Gazetę Polską Codziennie" spółką Forum. Jej prezesem jest krewny szefa PiS, a w radzie nadzorczej zasiadają: europoseł Ryszard Czarnecki, kierowca Kaczyńskiego oraz dwie sekretarki z biura partii. Więcej podobnych powiązań odsłania w najnowszym "Newsweeku" Michał Krzymowski.

"Rodzina na swoim" – w ten sposób "Newsweek" określa rodzinno-polityczny układ, jaki oplata środowisko "Gazety Polskiej" i "GPC", a który świadczy o tym, że tytuły te faktycznie zarządzane są przez ludzi prezesa Kaczyńskiego.

Przykład pierwszy to wspomniana spółka Forum, na której czele od roku stoi Grzegorz Tomaszewski, dalszy krewny prezesa (znają się od czasów dzieciństwa).
"Newsweek"

Przeglądam skład rady nadzorczej spółki Forum: same znajome nazwiska. Przewodniczącym jest Ryszard Czarnecki, europoseł i członek komitetu politycznego PiS. Dalej Jacek Rudziński, kierowca prezesa i jego wieloletni asystent. Człowiek bez politycznych ambicji, za to z dużym zaufaniem szefa. (…) W radzie zasiada też Barbara Skrzypek, która na co dzień kieruje sekretariatem szefa PiS. (…) We władzach Forum jest też Katarzyna Lubiak, która podobnie jak pani Barbara pracuje w sekretariacie Kaczyńskiego.


Jak pisze Michał Krzymowski, obecność tych osób we władzach Forum to efekt ustaleń, jakie zapadły w ubiegłym roku. Kaczyński zobowiązał się zainwestować w "GPC" pieniądze kontrolowanych przez siebie firm, ale w zamian zażądał miejsc we władzach. "Kluczową rolę odegrał Antoni Macierewicz, przyjaciel Sakiewicza i ojciec chrzestny jego dziecka. To on namówił prezesa do wejścia w "GPC'" – opowiada jeden z posłów PiS.

Inwestycja PiS w dziennik Sakiewicza rozpoczęła się latem ubiegłego roku. W tym samym czasie udziały w Forum przejęła spółka Geranium, której prezesem został z kolei Jacek Cieślikowski, drugi kierowca Jarosława Kaczyńskiego. Dziś Geranium to główny udziałowca wydawcy "GPC".

"Newsweek"

W "GPC" trwają obecnie "działania sanacyjne" i szukanie oszczędności. Plan jest ambitny: spółka ma w tym roku wyjść na prostą i zacząć dawać zyski. Łatwo nie będzie, bo dzienna sprzedaż gazety wciąż oscyluje wokół 30 tys. egzemplarzy.


Ze Srebrną, inną spółką kontrolowaną przez PiS, środowisko Sakiewicza łączy pożyczka w wysokości 180 tys., jaką zaciągnął u niej wydawca "GPC". Srebrna finansowo ma się bardzo dobrze i właśnie dlatego co rusz inwestuje w kolejne medialne przedsięwzięcia. Weszła na przykład do przynoszącego straty Słowa Niezależnego, czyli właściciela portalu Niezalezna.pl.


"Newsweek"

We władzach Srebrnej przewijają się te same osoby co w Forum: Grzegorz Tomaszewski, Jacek Rudziński, Barbara Skrzypek. Oprócz nich jest tam jeszcze Halina Wojnarska, żona wiceprezesa PiS Adama Lipińskiego. A także Janina Goss, która do PiS trafiła dzięki przyjaźni z Jadwigą Kaczyńską oraz prof. Hanna Ambroż, sędziwa znajoma samego prezesa PiS.


W tej układance jest jeszcze jeden element: Instytut Lecha Kaczyńskiego, czyli założona przez Kaczyńskiego fundacja. To właśnie ona jest właścicielem Srebrnej (dwa miesiące temu dostała z tytułu dywidendy 210 tys. zł). W jej radzie zasiada m.in. Krzysztof Czabański, kolejny z "niezależnych dziennikarzy", który zna się z prezesem PiS jeszcze z czasów "Tygodnika Solidarność". W zarządzie jest z kolei jego była żona Barbara i Adam Lipiński, wiceszef partii Kaczyńskiego.

"Newsweek"

Do Instytutu należy jeszcze firma Srebrna Media, to jakby mniejsza siostra Srebrnej. Przeglądając jej papiery, trudno oprzeć się wrażeniu, że to przechowalnia dla państwa Czabańskich. Ona jest prezesem, a on - członkiem zarządu. Na dokładkę kilka udziałów w spółce ma także ich syn Jacek.


Źródło: "Newsweek"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...