Prawie połowa Polaków pozostaje bez pracy. Na 1000 pracujących jest 990 bezrobotnych

44 proc. Polaków jest nieaktywnych zawodowo
44 proc. Polaków jest nieaktywnych zawodowo Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / AG
44 proc. Polaków jest nieaktywnych zawodowo – na każdy tysiąc pracujących obywateli przypada aż 990 niepracujących. "To ekonomiczny problem i katastrofa. Dla społeczeństwa to mniej wpływów podatkowych i mniej wpływów ubezpieczeniowych" – alarmuje Tomasz Misiak z Work Service SA.


Pod względem wskaźnika aktywności zawodowej srogo przegrywamy z państwami takimi jak Niemcy, Francja czy Wielka Brytania i plasujemy się na samym końcu w Unii Europejskiej. Kim są nieaktywni zawodowo Polacy? To najczęściej osoby, które pobierają emerytury (ponad 40 proc.), przebywają na stałych zwolnieniach lekarskich albo po prostu podjęły decyzję o rezygnacji z poszukiwania pracy.

Jak mówi cytowany przez Interia.pl Tomasz Misiak, prezydent rady nadzorczej Work Service SA, ich kłopoty mają konsekwencje dla całego społeczeństwa. "Coraz mniejsza grupa pracujących musi ich utrzymywać" – zaznacza.

"Nie mamy sprzyjających warunków do tego, żeby ludzie przebywający na emeryturze podejmowali pracę. Mało tego, wprowadzone przez państwo rozwiązanie np. wymagające płacenia dodatkowego ubezpieczenia przez tych ludzi, spowodowało wypchnięcie ich z rynku pracy" – przekonuje.

Według eksperta państwo powinno skupić się przede wszystkim na dwóch przyczynach bierności: niedostosowaniu kwalifikacji do potrzeb rynku pracy i zniechęceniu bezskutecznym szukaniem zatrudnienia. W tym drugim przypadku statystyki z roku na rok są coraz bardziej alarmujące. W 2010 roku 370 tys. osób zadeklarowało rezygnację z poszukiwania pracy. Dziś taką postawę zniechęcenia przejawia 539 tys. osób.


Źródło: Interia.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
0 0Od dziś zupełnie nowe naTemat.pl 4.0. To największa zmiana w historii serwisu
0 0Grupa naTemat nigdy nie była tak popularna jak teraz. Dziękujemy!
0 0Ostatni przystanek twojego pupila: witamy w krematorium dla zwierząt
0 0Radziecki sprzęt i brak śpiworów. Żołnierz opisuje, co zobaczył w wojsku: "Nie wiedziałem, że jest aż tak źle"
0 0Hejterzy śmieją się z jego roli w filmie Tarantino. Jednak to Rafał Zawierucha "wygrał życie"