Dzięki kryzysowi Polacy mają mniej długów. Planujemy wydatki i rozsądniej się zadłużamy

Polskie portfele mają się lepiej? Nie, po prostu w czasie kryzysu niechętnie zaciągamy pożyczki. Dzięki temu po raz pierwszy od sześciu lat spadła wartość należności - wynika z raportu InfoDług. Ubyło nie tylko 820 mln należności, ale również liczba dłużników zmalała aż o 10 tys.


Raport InfoDług ukazuje się już od sześciu lat, ale po raz pierwszy we wrześniu wykazał on spadek należności. Jak mówi prezes firmy BIG InfoMonitor Mariusz Hildebrand, Polacy uświadomili sobie konieczność dbania o własną wiarygodność finansową. W obawie przed kryzysem, dokładniej przyglądamy się każdej wydawanej złotówce i rzadziej kupujemy na kredyt.

Nasz coraz większy dystans do pożyczania pokazuje też "Diagnoza społeczna 2013", badanie przygotowywane pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. W czasie spowolnienia gospodarczego (od marca 2009 do marca 2013) odsetek gospodarstw domowych korzystających z pożyczek i kredytów spadł aż o 8 pkt proc. Dzisiaj zadłużonych jest 37 proc. rodzin. CZYTAJ WIĘCEJ


Wyborcza.biz

O ile do powstania kryzysu w dużej mierze przyczyniły się kredyty zaciągane w sposób nieodpowiedzialny, dzięki niemu nauczyliśmy się lepiej planować swoje wydatki i zadłużamy się w sposób bardziej rozsądny. Co to oznacza? Robimy to jedynie wówczas, gdy jesteśmy pewni, że pożyczone pieniądze uda nam się zwrócić.


Źródło: Wyborcza.biz
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...