Tyrol to nie tylko narty. Apres ski to siła regionu!
Julia Kos
21 października 2013, 19:18·7 minut czytania
Publikacja artykułu: 21 października 2013, 19:18
Kto był w Tyrolu, ten wie, że obok rewelacyjnie przygotowanych tras, region oferuje coś więcej. Świetne restauracje serwujące m.in. specjały kuchnia tyrolskiej, termy, słynne apres ski z tańcami w butach narciarskich, koncerty, zawody sportowe, testowanie nowego sprzętu. Czym Tyrol zaskoczy w tym sezonie? Poznaj daty największych imprez inauguracyjnych austriackich Alp.
Reklama.
Artykuł Sponsorowany
Hop na stok!
Początkujący snowboardziści, profesjonalni deskarze, spokojni amatorzy rodzinnych zjazdów, ambitni weterani freeskiingu - w sportowej krainie numer 1 w Alpach każdy znajdzie coś dla siebie. Ponad 100 ośrodków narciarskich oferuje trasy o zróżnicowanej trudności. To ośrodki ogromne, jak SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental (oficjalne otwarcie 7 grudnia, imprezy towarzyszące otwarciu od 13 do 15 grudnia, przy odpowiednich warunkach i wystarczającej ilości śniegu wyciągi otwarte są już w weekend poprzedzający). To również ośrodki kameralne jak Bergbahnen Rosshütte in der Olympiaregion Seefeld (otwarcie 30 listopada) oraz Hochalmlifte Christlum nad Jeziorem Achensee (czynny od 14 grudnia).
Odjazdowe zwiastuny zimy: pięć tyrolskich lodowców
Wysoko, w krainie wiecznego lodu, raj dla narciarzy i snowboardzistów trwa najdłużej, bo nawet przez cały rok, np. w Hintertux w Zillertal - jednym z pięciu lodowców Tyrolu. Pozostałe cztery uruchamiają wyciągi we wrześniu, ale imprezy inauguracyjne startują w połowie października. W Ötztal sezon rozpoczną zawody Pucharu Świata (26 - 27 października). Pitztal szczyci się najwyżej zlokalizowanym festiwalem. Na lodowcu będzie można testować sprzęt sportowy i spróbować wspinaczki lodowej (26 - 27 października). Na uwagę zasługuje nowa gondola krainy Pitzel (stacja narciarska Pitztaler Gletscher). Dociera wyżej niż wszystkie inne kolejki w Austrii i obdarowuje pasażerów widokiem na panoramę lodowca. W innym ośrodku, położonym u wejścia do doliny Pitztal znajduje się rozpieszczany przez słońce Hochzeiger, który słynie z pięknych, rodzinnych stoków. Rodziny z dziećmi cieszą się w całej dolinie specjalnymi przywilejami. W stacjach narciarskich na lodowcu, Riffelsee i Hochzeiger wszystkie dzieci do 10 roku życia w towarzystwie osoby dorosłej jeżdżą za darmo! Odwiedzając Pitztal nie można pominąć wizyty w najwyżej położonej kawiarni w Austrii – Caffe 3.440, z której rozciąga się widok na drugi najwyższy szczyt Tyrolu – Wildspitze.
Wszystkie tyrolskie lodowce już czekają na amatorów śnieżnego puchu, zatem… czas zacząć jazdę na nartach i snowboardzie bez ograniczeń!
W krainie wiecznego śniegu
W drugiej połowie listopada ruszą kolejne ośrodki narciarskie, m.in. Obergurgl/Hochgurgl. Zlokalizowany w Dolinie Ötztal, na głównej, alpejskiej grani, problem braku śniegu w Obergurgl/Hochgurgl nie istnieje. Stoki są przygotowane od listopada aż do początków maja. Pod względem imprezowym na uwagę zasługują dwa listopadowe weekendy. Od 14 do 16 oraz od 22 do 23 muzyka na żywo zabrzmi w chatach i zimowym pałacu w Reithalle Obergurgl. Rozpoczną Life Brothers Four, po nich wystąpią Joe Williams Band (15 listopada) i Bayern1-Band (16 listopada). W kolejny piątek rozbrzmiewać będą pozytywne wibracje Blechblos’n, a 23 listopada, na koniec muzycznych weekendów, do zabawy porwie słuchaczy Oberpfälzer Troglauer Buam. (Więcej szukaj na www.obergurgl.com)
Kowbojskie kapelusze i elektryczne gitary
Rozległe, bezdrzewne stoki, szerokie doliny, siodła, niecki, ośnieżone wierzchołki gór - to Ischgl, największy teren narciarski w Alpach, mekka sportów zimowych. Fani dobrej zabawy, nocnego życia i zakupów nie będą rozczarowani tym ośrodkiem. 30 listopada, w Silvretta Arena, na powitanie zimy, zabrzmi muzyka kanadyjskiego kwartetu Nickelback. Zespół, znany i ceniony za świetne show, zaczaruje publiczność od pierwszej ballady do ostatniego szarpnięcia struny. Dla posiadaczy ważnego karnetu narciarskiego wstęp na koncert jest bezpłatny!
Nieco bardziej na zachód początek zimy oznacza podróż do krainy dzikiego zachodu. Inauguracja sezonu w kolebce narciarstwa alpejskiego, w St. Anton na Arlberg odbędzie się pod hasłem „Country i śnieg“. Pomiędzy 6 i 8 grudnia kombinezony narciarskie noszone będą z koszulami w kratę. Ciekawe czy uda się założyć kowbojski kapelusz na kask narciarski? (Więcej informacji szukaj na: www.ischgl.com, www.stantonamarlberg.com)
Toasty, testy i zawody
Ośrodek Serfaus Fiss Ladis to 3 małe wioski, położone na plateau nad doliną Innu w zachodniej części Tyrolu. To prawdziwy raj dla rodzin z dziećmi. Serfaus, Fiss i Ladis połączone są ze sobą siecią gondoli, a w Serfaus kursuje metro, którego 3 stacje umożliwiają sprawną komunikację między wyciągami a hotelami. Z nowoczesnych rozwiązań korzystają przede wszystkim dzieci: zimowe parki zabaw w wioskach i na stokach, doskonale wyszkoleni instruktorzy narciarstwa, całodniowa opieka nad dziećmi, specjalne restauracje dla najmłodszych wyposażone w przewijaki, krzesełka dla dzieci, kąciki zabaw a nawet artykuły higieniczne, wioska igloo czy też wioska indiańska to tylko część oferty, dzięki której najmłodsze i starsze dzieci każdego dnia mają zabawę i zajęcie zarówno na stoku jak i poza nim. W całym ośrodku na narciarzy czeka aż 150km tras (wg. pomiaru w lini prostej), 212km tras (długości nartostrad) na obszarze 450Ha. Oficjalne otwarcie sezonu narciarskiego w regionie Serfaus-Fiss-Ladis zaplanowano na 6 grudnia. Tego dnia goście górskich restauracji wzniosą toast za świetne warunki narciarskie. Po zakończeniu zawodów Ski Challenge (6-20 grudnia) sportowe emocje ostudzi lampka szampana w panoramicznej restauracji BergDiamant. 7 grudnia Möseralm zaprasza na imprezę Openingparty. 8 grudnia snowboardziści i amatorzy freeskiingu zmierzą się podczas konkursu Bag Jump Contest i udowodnią, że przez lato nie zapomnieli jak się skacze.
Początek zimy w ośrodku SkiJuwel Alpbachtal Wildschönau oznacza solidną dawkę ruchu. W Auffach przy Schatzbergbahn 13 grudnia zespół Wildbach rozgrzeje na parkiecie. W tym samym czasie w Inneralpbach (przy kolejce Pöglbahn) DJ Rox rozrusza publiczność. W sobotę i niedzielę 14 i 15 grudnia, będzie można bezpłatnie przetestować najnowszy sprzęt narciarski. SkiJuwel Alpbachtal Wildschönau to 47 kolejek linowych, 145 doskonale przygotowanych tras opatrzonych specjalnym znakiem jakości, ośrodek rewelacyjnie przystosowany dla rodzin z dziećmi. (Więcej czytaj na: www.skijuwel.com)
Dla wspinaczy i amatorów zjazdów
Początek zimy w Zillertal-Arena, narciarzom i snowboardzistom znającym Tyrol, kojarzy się z dobrą zabawą. Ośrodek zaprasza na inaugurację sezonu od piątku 13 grudnia do niedzieli. W sobotę na stacji Isskogel Talstation zespoły Highway 65, Umbrellabar i Die frechen Engel będą akompaniować zabawie na śniegu. Wieczorami gości rozgrzeją muzycy z kapeli Dums & Band oraz Someone Else. 15 grudnia podczas weekendowej imprezy zabrzmi muzyka grana przez Jam Slam i DJ Wolfram.Dolina Zillertal kryje w sobie aż 5 dużych ośrodków narciarskich. Położony u wejścia do doliny ośrodek Spieljoch to rodzinna i przytulna stacja, idealna do nauki jazdy na nartach. Dalej w głąb doliny znajdziemy połączone ośrodki Hochfügen i Hochzillertal, znane z nowoczesnych schronisk i długich zjazdów, również w głębokim śniegu! Rodzinna stacja Zillertal Arena to największy ośrodek w dolinie (139km tras), gdzie znajduje się zimowa atrakcja dla małych i dużych Arena Coaster. W Mayrhofen i Penken poszaleć można za dnia w snowparku lub na stromej trasie „Harakiri” a wieczorem...oczywiście na apres ski.
Zawody Rise&Fall to atrakcja doliny w Mayrhofen. 14 grudnia czterdzieści pięć drużyn (każda po czterech uczestników) sprawdzi się w czterech dyscyplinach sportowych: skialpinizm, kolarstwo górskie, lot na paralotni i zjazd na nartach lub na snowboardzie. Zapowiada się emocjonujące widowisko. Na najlepszych zawodników czeka nagroda w wysokości 7 000 euro (Więcej czytaj na: www.zillertalarena.at, www.riseandfall.at)
Apres ski
Obok rewelacyjnie przygotowanych stoków, imprez inauguracyjnych, licznych koncertów i zawodów, świetnych restauracji (znajdą się nawet takie z gwiazdką Michellin czy czapką Gault Milleau) Tyrol oferuje coś jeszcze. Zmęczonym po nartach mięśniom najlepiej zrobi wizyta w termach lub na saunie, jak np. W Aqua Dome w Längenfeld. Po nartach koniecznie trzeba zajrzeć do barów apres ski, gdzie często gra muzyka na żywo i gdzie można potańczyć w butach narciarskich. Apres Ski trwa zazwyczaj do godz. 20:00. Najsłynniejsze imprezy apres ski odbywają się w najbardziej imprezowych ośrodkach Tyrolu czyli w Ischgl i w Sölden. Rodziny z dziećmi powinny spróbować kilkulikometrowych zjazdów na sankach lub zimowych coasterów np. w Lienz lub w Zell am Ziller.
Zdążyć na inaugurację sezonu
Dzięki dobrze rozwiniętej sieci autostrad do Tyrolu szybko i łatwo dostaniesz się przez Niemcy (autostrady są tam bezpłatne) lub Czechy i Austrię (10-dniowa winieta na Austrię kosztuje €8,50). Osoby podróżujące samolotem korzystać mogą z połączeń do Innsbrucka (przez Wiedeń) lub do Monachium (szeroka oferta połączeń z całej Polski liniami LOT i Lufthansa). Z lotniska w Monachium łatwo dotrzesz do każdej doliny w Tyrolu dzięki usługom transferowym firmy Four Seasons Travel (www.transfer.tirol.at). Przejazd w dwie strony z lotniska do Innsbrucka i z powrotem wygodną taksówką kosztuje €82,-.
Tyrol dla indywidualistów
Gotowe oferty pobytowe w Tyrolu przygotował w tym roku serwis Tyrol.pl. To o tyle ciekawe propozycje, że przed zabukowaniem urlopu, za pomocą prostego formularza, można dopasować ofertę urlopową, nie tylko do swoich umiejętności na stoku, ale również preferencji cenowych, związanych z terminem urlopu, wyborem hotelu, pensjonatu. Użytkownicy portalu poprzez formularz mogą zapytać o szczegóły urlopu, które wydają się dla nich istotne. Na maila otrzymają od jednej do kilku spersonalizowanych, konkretnych propozycji pobytu – z terminem, ceną, nazwą hotelu albo adresem apartamentu. Warto tam zajrzeć.