Polska żegna się z "drobniakami". Produkcję monet o nominałach 1, 2 i 5 groszy przejmuje brytyjska mennica

Produkcja jednogroszówek, a także monet o nominałach 2 i 5 groszy od kwietnia 2014 roku zostanie przeniesiona do Wielkiej Brytanii.
Produkcja jednogroszówek, a także monet o nominałach 2 i 5 groszy od kwietnia 2014 roku zostanie przeniesiona do Wielkiej Brytanii. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
Jakiś czas temu głośno było o tym, że NBP chce wycofać z obiegu monety jednogroszowe, bo ich produkcja i utrzymanie w obiegu są nieopłacalne. Ostatecznie do rozstania z najdrobniejszą polską monetą nie dojdzie, jednak produkcja zostanie przeniesiona za granicę – do Wielkiej Brytanii. Podobnie stanie się z monetą dwugroszową i pięciogroszową. Teraz ich produkcja będzie o połowę tańsza.


Osiem miesięcy temu głośno zrobiło się o zaskakującym pomyśle NBP, który miałby polegać na rezygnacji z utrzymywania w obrocie monet jednogroszowych. Tłumaczono, że ich produkcja jest nieopłacalna, a znaczenie gospodarcze niemal zerowe. W obronie jednego grosza zdecydowanie stanęło jednak Ministerstwo Finansów – resort wyliczył, że zaokrąglanie rachunków może zbyt dużo kosztować budżet i przedsiębiorców.

W sobotę TVN 24 poinformował jednak, że NBP nie zrezygnował wcale z działań nastawionych na zwiększenie oszczędności przy produkcji drobnych nominałów: jednak zamiast całkowitego wycofania groszy z obrotu, zdecydowano się na przeniesienie ich produkcji z Mennicy Polskiej do brytyjskiej The Royal Mint. Dzięki temu grosz będzie o połowę tańszy w produkcji. Od kwietnia 2014 roku do Wielkiej Brytanii przeniesiona zostanie także produkcja dwugroszówek i pięciogroszówek.

TVN 24

NBP zawarł z The Royal Mint kontrakt na dostawę monet, który obowiązywał będzie od kwietnia 2014 r. do końca 2016 r. Monety produkowane będą ze zmienionego stopu i z nowym awersem. Jak podkreśla NBP, Mennica Polska wciąż odpowiedzialna będzie za produkcję monet o nominałach 10 gr, 20 gr, 50 gr, 1 zł, 2 zł i 5 zł oraz monet okolicznościowych i kolekcjonerskich. CZYTAJ WIĘCEJ


Brytyjska mennica zwyciężyła w przetargu z pozotałymi ofertami. Dzięki zmianie producenta NBP ma zaoszczędzić ponad 50 mln zł.

Źródło: TVN 24
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

TYLKO W NATEMAT

ELIZA MICHALIK 0 0Przestańcie mówić o “farmie trolli”. Oto, czym naprawdę jest afera w resorcie Ziobry
NOWE INFORMACJE 0 0Tak małżeństwo Szmydt wspólnie mogło niszczyć sędziów na Twitterze

DZIEJE SIĘ

0 0"Lodowiec cofnął się o 2 kilometry". Polak na własne oczy widział, co w Arktyce zrobiła zmiana klimatu
0 0Widać dym z kosmosu. Tak płoną lasy w Amazonii i na Syberii. To NIE JEST lokalny problem
0 0Jak ministerstwo mogło płacić za usługi trolli? Detektyw ujawnia możliwe scenariusze
SONDAŻ 0 0PiS jednak nie jest teflonowe? Tąpnięcie poparcia po wybuchu afery Piebiaka