Marsz Niepodległości był w poniedziałek być może najważniejszym wydarzeniem dla wielu Polaków. Wbrew wszelkim pozorom, nie był jednak jedyną ważną sprawą, którą w ciągu ostatnich dwóch dni interesują się media w Polsce i na świecie. Oprócz zamieszek wywołanych przez skrajną prawicę na ulicach Warszawy wiele działo się w polityce, która z marszem niewiele miała wspólnego. Na świecie i nad Wisłą nie brakowało też tragicznych wydarzeń, które powinny przykuwać naszą uwagę.
Na Stadionie Narodowym 11 listopada rozpoczął się onz-owski szczyt klimatyczny, na którym ważą się losy naszego globu
19. Szczyt Klimatyczny, który w poniedziałek rozpoczął się w Warszawie to jedno z największych wydarzeń rangi międzynarodowej w ostatnim czasie. W stolicy Polski debatują przedstawiciele kilkuset państw członkowskich ONZ. Celem szczytu ma być wypracowywanie nowych globalnych reguł troski o środowisko naturalne. Szczyt Klimatyczny już po raz drugi odbywa się w naszym kraju. W roku 2008 goście ONZ spotkali się w Poznaniu.
Podobnie jak wówczas o Polsce mówi się dziś na świecie jednak nie tylko jako o sprawnym organizatorze szczytu. Polska wyłożyła na organizację tego wydarzenia 100 mln zł, a około 12 tys. gości z całego świata chwali sobie gościnę w Warszawie. Niestety media za granicą więcej uwagi przywiązują dziś do tego, że nasz kraj o ochronie środowiska jedynie wiele mówi. W praktyce jesteśmy tymczasem jednym z największych trucicieli powietrza na Starym Kontynencie.
2. Dramat mieszkańców Filipin po przejściu tajfunu Haiyan
Kilkanaście tysięcy ofiar, setki tysięcy bez dachu nad głową na Filipinach
– To, co przeżywa mój kraj w związku z tym ekstremalnym wydarzeniem to jakieś szaleństwo – tak o tragicznym bilansie strat po przejściu tajfun Haiyan mówił do delegatów 19. Szczytu Klimatycznego przedstawiciel filipińskiego rządu Yeb Sano. W jego kraju ludzie cierpią nie tylko ze względu na to, jakie krzywdy wyrządziła im przyroda. Dodatkowo dramatyczną sytuację pogarsza chaotycznie prowadzona akcja ratunkowa. W niektórych prowincjach Filipin władze postanowiły bowiem, że najlepszą reakcją na potrzeby obywateli, których bliscy zginęli, a oni sami zostali bez dachu nad głową będzie... wprowadzenie stanu wojennego.
Filipińska rządowa agencja ds. zarządzania kryzysowego poinformowała w poniedziałek, że ofiarami tajfunu padło ponad 4 mln obywateli. Prawie pół miliona Filipińczyków straciło cały swój dobytek. W kraju nie ma prawie rodzin, które nie opłakiwałby dziś śmierci co najmniej jednej bliskiej osoby.
Czy winna tej tragedii jest tylko przyroda? – Kryzys klimatyczny to szaleństwo. Możemy to zatrzymać, właśnie tu, w Warszawie. Tajfuny takie jak Haiyan i skutki jakie niosą powinny otrzeźwić społeczność międzynarodową. Nie możemy sobie pozwolić na zwlekanie, jeśli chodzi o walkę o klimat - grzmiał w Warszawie Yeb Sano.
3. Biskupi zatroskani o demokrację
Kibole na ulicach Warszawy ukradli "niepodległościowe" show hierarchom
W tle zamieszek podczas Marszu Niepodległości zniknęły zupełnie słowa, które biskupi wygłaszali podczas niepodległościowych homilii z okazji Święta Niepodległości. A hierarchowie stanowczo podkreślali, że nasza ojczyzna jest w zagrożeniu, przed jakim nie stała od lat.
– Odgórna dyrektywa, jedna słuszna interpretacja, część propagandy, a dla tych, co mają inne zdanie: kpiny, inwektywy, lekceważenie ośmieszanie, odbieranie godności i znaczenia – grzmiał metropolita gdański abp Leszek Sławoj Głódź. W ten sposób hierarcha widzi polskie media, która ma za wielkie zagrożenie dla niepodległości współczesnej Polski.
– Boję się demokracji parlamentarnej, w której obowiązuje dyscyplina partyjna, to nowy mutant totalitaryzmu. Demokracja powinna powrócić do wartości – wyznał tymczasem metropolita kielecki bp Kazimierz Ryczan. Ostrzegając polskich rodziców przed przedszkolami, w których chłopcy są gwałceni poprzez przebieranie za dziewczynki. – Panie i panowie parlamentarzyści, brońcie ojczyznę przed totalitarnym genderyzmem – błagał hierarcha 11 listopada.
– Kto nie jest człowiekiem wolnym, tym zawsze ktoś obcy będzie rządził, a wolność i niepodległość polityczna będzie dla niego tylko iluzją niepodległości państwa – przekonywał też metropolita poznański abp Stanisław Gądecki. Również wskazując, że zagrożeniem dla Polski i Polaków są media. – Nastąpiła tak głęboka penetracja ludzkiej psychiki i ludzkiego ducha, że często człowiek zostaje całkowicie ubezwłasnowolniony – stwierdził.
4. Nastoletnie bestie spod Leszna
Dwóch nastolatków molestowało, poniżało i ciężko okaleczyło 9-latka
Gdyby nie Święto Niepodległości i jego specyficzne obchody, które kolejny raz przerodziły się w uliczną bitwę, z pewnością w mediach wiele mówiłoby się o przerażającej historii spod Leszna. W miejscowości Święciechowa dwóch nastolatków okrutnie znęcało się bowiem nad swoim młodszym kolegą z podstawówki. Oprawcy mający 13 i 12 lat w wymyślny sposób pastwili się nad 9-latkiem. Także molestując chłopca przez wsadzanie mu do odbytu pisaka.
W ten sposób uszkodzili mu jelito i narazili jego życie. Chłopiec był tak silnie zastraszony przez nastoletnich zwyrodnialców, że przez wiele tygodni nie przyznawał, co jest przyczyną jego cierpienia. Dopiero USG wykazało, co naprawdę mu dolega. Przeszedł już dwie operacje, ale czeka go jeszcze kolejna. I zapewne także wieloletnie zmaganie się z tą traumą.
5. Co dzieje się z działaczami Greenpeace aresztowanymi w Rosji?
Wszyscy aktywiści są wywożeni z aresztu w Murmańsku
Gdy ludzie uważający się za patriotów atakowali ambasadę Federacji Rosyjskiej w Warszawie, w Rosji ważyły się losy działaczy Greenpeace, wśród których znajduje się nasz rodak Tomasz Dziemiańczuk. W poniedziałek wczesnym rankiem więźniom nakazano opuszczenie cel w zakładzie w Murmańsku i przewieziono ich do Sankt Petersburga. Oficjalnym powodem tej więziennej przeprowadzki jest fakt, iż działacze Greenpeace mają podlegać jurysdykcji organów ścigania w rodzinnym mieście Władimira Putina.
Być może to jednak efekt nacisków międzynarodowej opinii publicznej po tym, gdy na jaw wyszło, że w więziennych celach aresztu w Murmańsku panował przeraźliwy chłód, nie było dostępu do wody pitnej, ale ciągłego nadzoru nie brakowało nawet w toaletach, gdzie więźniowie byli cały czas w obiektywach monitoringu.
6. Liberalny rząd kończy z liberalizmem obyczajowym
Socjalistyczny rząd Francoisa Hollande'a forsuje prawo, zgodnie z którym klienci prostytutek poniosą surowe konsekwencje za płatny seks.
7. Olimpijski ogień z kosmosu
Po raz pierwszy w historii ogień olimpijski znalazł się w kosmosie. Rosjanie organizujący zimowe igrzyska w Soczi z powodzeniem wysłali go Międzynarodową Stację Kosmiczną i sprowadzili go na Ziemię
8. Aleksander Kwaśniewski i Pat Cox wrogami nr. 1 w Kijowie
Politycy walczący o wyciągnięcie z więzienia byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko zostali stanowczo skrytykowani przez lidera rządzącej na Ukrainie Partii Regionów
9. Masakra na 18-tce
Amerykańska młodzież słynie z organizacji wielkich i szalonych imprez. 18. urodziny mieszkanki Houston w Teksasie zakończyły się jednak tragiczną strzelaniną, w wyniku której 2 osoby zginęły, a 20 zostało rannych
10. Bułgaria na skraju rewolucji?
O wiele gorętszej niż w Warszawie od wielu dni jest na ulicach bułgarskiej stolicy Sofii. W poniedziałek do masowych protestów dołączyli tam studenci. Bułgarzy domagają się ustąpienia rządu i prospołecznych zmian.