Polak zbudował instrument Leonarda da Vinci. Zagraniczne media są zachwycone, polskie milczą

Sławomir Zubrzycki i jego viola organista, instrument zaprojektowany przez Leonarda da Vinci
Sławomir Zubrzycki i jego viola organista, instrument zaprojektowany przez Leonarda da Vinci Fot. tygodnikpowszechny / youtube.com
Sławomir Zubrzycki dokonał rzeczy niezwykłej – zbudował violę organista, zaginiony instrument, który zaprojektował niegdyś sam Leonadro da Vinci. W Polsce jego dzieło przeszło jednak niezauważone. Napisał o nim tylko "Tygodnik Powszechny", usiłując zainteresować nietypowym tematem inne rodzime redakcje. Bez skutku. – Trzeba było artykułów w "Le Figaro", The Huffington Post, "Daily Mail" etc., by dzisiaj rano zadzwonił do mnie półanalfabeta z telewizji, tej samej, która dwa miesiące temu odpowiedziała nam, że temat ich nie interesuje – napisał na Facebooku Jacek Ślusarczyk z "Tygodnika Powszechnego".

Pod koniec września na łamach "Tygodnika Powszechnego" opublikowano wywiad ze Sławomirem Zubrzyckim, w którym muzyk opowiedział o swojej violi, instrumencie zbudowanym według projektu Leonarda da Vinci. Tygodnik nie ograniczył się tylko do zamieszczenia zapisu rozmowy, nagrał także film opowiadający o dziele Zubrzyckiego:


Redakcja była tak urzeczona violą Zubrzyckiego, że zaproponowała, by zagrany na niej koncert zainaugurował Conrad Festival, wydarzenie muzyczne organizowane przez "Tygodnik Powszechny" oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Aby pomóc w rozsławieniu instrumentu, tygodnik wysłał wcześniej traktujące o nim informacje do wielu polskich redakcji. I co? I nic, nikt nie wykazał zainteresowania.

Na szczęście tygodnik przetłumaczył wywiad na język angielski, a tłumaczenie, wraz z resztą materiałów, wysłał do francuskiego dziennika "Ouest-France". Ten podjął temat i opublikował artykuł o polskim muzyku oraz jego zadziwiającej violi. Tak ruszyła lawina.


Jacek Ślusarczyk
"Tygodnik Powszechny"

Do Krakowa przyjechali dziennikarze z francuskiej agencji AFP, agencji o zasięgu globalnym. Nakręcili film, rozpytali Sławomira Zubrzyckiego, rozpytali nas. Efekt: od trzech dni media na całym świecie trąbią o Zubrzyckim, violi organista, Krakowie. Miliony ludzi na całym świecie oglądają teraz w serwisie YouTube koncert w Krakowie, setki tysięcy czytają nasz wywiad w Tygodniku, w angielskim tłumaczeniu.

Trzeba było artykułów w "Le Figaro", The Huffington Post, "Daily Mail" etc., by dzisiaj rano zadzwonił do mnie półanalfabeta z telewizji, tej samej, która dwa miesiące temu odpowiedziała nam, że temat ich nie interesuje, "dziennikarz", który chciał porozmawiać ze mną o tym panu, "który jako pierwszy zbudował prototyp". Mamy takie media, na jakie sobie zasłużyliśmy. CZYTAJ WIĘCEJ

źródło: Jacek Ślusarczyk / Facebook.com
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...