Co zawiera najwięcej kofeiny? Wcale nie kawa

Kofeina to nie tylko kawa
Kofeina to nie tylko kawa Fot. Shutterstock
Z kofeiną głównie kojarzy nam się kawa i tą zazwyczaj ją posądzamy o uzależniające nas właściwości. Okazuje się, że jesteśmy w błędzie. Najwięcej kofeiny mają tabletki odchudzające oraz leki.


Kofeina. Tak ważna, tak uzależniająca, tak niezbędna w szczególności o szóstej rano, bądź w sytuacji wzmożonego wysiłku fizycznego i intelektualnego. To dużo więcej niż napój. Ludzkość ją równie bardzo kocha, co kocha się od niej uzależniać. To stymulant dla naszego układu nerwowego oraz składnik 136 mln opakowań kawy eksportowanych na całym świecie w 2012 roku.

Dziś możemy ją znaleźć w różnych substancjach i pod różnymi postaciami. Kofeina to nie tylko kawa. Jest również w herbacie, drinkach energetycznych, czekoladkach, gumach do żucia czy tabletkach na odchudzanie.

Herbata v kawa
Dla porównania dwie szklanki herbaty to tylko jedna szklanka kawy. W 100 g zaparzonej herbaty znajduje się zaledwie 20 mg kofeiny. W takiej samej ilości kawy znajduje się średnio dwa razy więcej kofeiny. Warto jednak zaznaczyć, że ilośc kofeiny w napoju zależy również od długości parzenia. Mocna herbata (parzona przez 5 min) może mieć aż 31 mg kofeiny.

Cola i red bull
100 g Coli zawiera tylko 8 mg kofeiny. Dwie szklanki Coli zawierają więc prawie tyle samo kofeiny co jedna herbata. Uwaga! Cola bez cukru zawiera dużo więcej kofeiny. Co ciekawe, Red Bull wcale nie jest numerem jeden w rankingu kofeiny. Ma jej zaledwie 30 mg na 100 g napoju. Więcej mają natomiast specjalne "shoty" np. przedtreningowe.


Leki i tabletki odchudzające
Najwięcej kofeiny zawierają tabletki na odchudzanie i leki. Aspiryna firmy Bayer zawiera 65 mg kofeiny w jednej tabletce, Repan (lek przeciwbólowy) ma jej 40 mg. Bardzo wysokie dawki kofeiny mają także tabletki odchudzające. Niektóre mogą zawierać od 175 do 200 mg kofeiny.


źródło: "The Guardian"
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...