![Dla wielu śniadanie to najważniejszy posiłek [url=http://shutr.bz/IXJyf4]dnia[/url]](https://m.natemat.pl/aa44200bf5538b1ceddb1a4074d6574c,1500,0,0,0.jpg)
Podobno śniadanie to najważniejszy posiłek dnia - według dietetyków powinno się je jeść do godziny po przebudzeniu. Dla Anglików idealny, poranny posiłek to fasolka w sosie pomidorowym, jajka i smażona kiełbasa, dla Francuzów - croissant z dżemem, moczony w miseczce z kawą, a dla Amerykanów - puszyste pankejki polane sosem klonowym i posypane jagodami. W Polsce ponoć najczęściej je się kanapki z żółtym serem i pomidorem. Ale czy na pewno? O śniadaniach rozmawialiśmy z Agnieszką Szulim, Dawidem Wolińskim, Przemysławem Saletą, Włodzimierzem Cimoszewiczem, Krystyną Koftą i Magdą Gessler.
REKLAMA
Agnieszka Szulim, prezenterka telewizyjna
Szulim uważa, że jest "śniadaniową nudziarą". – Zazwyczaj jem domowej roboty musli z owocami – mówi. Mimo wszystko osławione "nudne" musli, to - jak mówił Jamie Olivier - jedyna okazja w ciągu dnia, by zjeść dużą porcję orzechów, nasion, suszonych owoców czy innych bakalii. Wszystkie zawierają ogromne ilości witamin (min. z grupy B, witaminę K, A i PP) i mikroelementów, które zbawiennie wpływają na organizm. Musli jest też doskonałym źródłem błonnika, który zbawiennie wpływa na pracę układu pokarmowego. Na pomysł wymieszania płatków owsianych z bakaliami wpadł w 1906 roku szwajcarski lekarz, Maximilian Bircher-Benner: tak przygotowany, poranny posiłek serwował swoim pacjentom, którzy po kilkudniowej "kuracji" opuszczali szpital.
Dawid Woliński, projektant mody
– Moje śniadanie zazwyczaj składa się z proteinowego shake'a, omleta z pięciu białek i jednego żółtka z konfiturą owocową oraz sałatki z tuńczyka z nasionami dyni, słonecznika, skropionej olejem z pestek dyni. Do tego łykam kapsułkę oleju z siemienia lnianego i koenzym Q10 – mówi Woliński. To posiłek, który zawiera praktycznie tylko białko: od kilku lat dieta proteinowa, zwana inaczej dietą dr Dukana jest jedną z najczęściej stosowanych diet na świecie. Podobno właściwie nie odczuwa się głodu, a efekty są wręcz doskonałe. A gdzie te kanapki z pomidorem?
Przemysław Saleta, bokser
– Właściwie to codziennie jem to samo. Owsiankę z jogurtem naturalnym, bananem i rodzynkami oraz omlet - mówi sportowiec. – Omlet przygotowuję tak, że z pięciu jajek biorę dwa całe jajka a z pozostałych trzech tylko białka. Dzisiaj zamiast omleta wypiłem shake proteinowy– dodaje.
Dla sportowców najważniejsze jest stałe dostarczanie produktów do syntezy białek - w wypadku Salety dieta nie jest więc przypadkowa.
Dla sportowców najważniejsze jest stałe dostarczanie produktów do syntezy białek - w wypadku Salety dieta nie jest więc przypadkowa.
Włodzimierz Cimoszewicz, polityk
– Co do śniadaniowego menu, to oczywiście zależy ono od nastroju i zawartości lodówki. Najczęściej jem jakieś grzanki, chętnie z konfiturami. Zawsze piję kawę pół na pół z mlekiem. Czasem jem też musli z mlekiem albo jabłka. Na wypadek, gdy zapomnę zrobić zakupy spożywcze, mam zapas batonów z musli. To czasem bywa ostatnia deska ratunku - odpowiada polityk.
Krystyna Kofta, pisarka
– Śniadania jadamy bardzo urozmaicone, codziennie inne - mówi Krystyna Kofta. – Rzadko kiedy się powtarzają: są szybkie, gdy wychodzimy rano, celebrowane, gdy oboje jesteśmy w domu. Staramy się, by śniadanie nie było nudne. Wczoraj mąż miał zajęcia na Uniwersytecie, zjedliśmy więc owsiankę - mój mąż na słodko z miodem, a ja z masłem, solą i pieprzem. Dziś, gdy możemy poleżeć w łóżku, późne śniadanie wyglądało tak: czarny chleb z ziarnami i masłem, twardy kozi ser, twaróg ze szczypiorkiem, tymiankiem i zieloną pietruszką, pomidorki cherry, kiwi, domowy dżem z pigwy i śliwek. Do śniadania zawsze bardzo mocna herbata z mlekiem (w filiżance wygląda jak kawa), a później druga czarna. Kiedyś prawie nie jadłam śniadań, to było nierozsądne – powodowało tylko głód i podjadanie. Teraz zauważyłam, że jak zjada się porządne śniadanie, to się nie tyje! - mówi Krystyna Kofta.
Magda Gessler, restauratorka
A co na temat śniadań sądzi najpopularniejsza polska restauratorka? – Śniadanie jest bardzo ważne! Na pewno powinno być lekkie, ale zarazem ambitne – mówi Magda Gessler. – Moje śniadanie to przede wszystkim dużo pomidorów, które zwykle kropię sokiem z cytryny. Do tego fantastyczny świeży twaróg, trzyminutowe jajko na miękko, które czasem zastępuje moją ulubioną jajecznicą z kurkami, pomidorami i koperkiem. Obowiązkowym elementem każdego poranka jest sok z grejpfrutów czy limonek, ale ubóstwiam też sok ze wspaniałych polskich buraków. Od czasu do czasu pozwalam sobie na łyk delikatnej, gorzkiej kawy.
Najwyraźniej doniesienia o kanapkach z żółtym serem i pomidorem są już nieaktualne. Smacznego!