Zeroenergetyczny budynek Uniwersytetu

© Angus Martin http://www.hassellstudio.com/
HASSEL to międzynarodowa agencja projektowa i architektoniczna, która na rynku działa już od 75 lat. Jest to największa i jednocześnie ogromnie prestiżowa firma architektoniczna z Australii. HASSEL działa na rynku w Chinach, południowo-wschodniej Azji i Wielkiej Brytanii. Jest to jedna z największych tego typu agencji na świecie.


Architekci zaprojektowali właśnie ukończony budynek dla Uniwersytetu Queensland, w Brisbane. The Global Change Institute na inwestycję przeznaczył 32 miliony dolarów, a więc kwotę dość imponującą. Architekci zastosowali w nim serie innowacyjnych rozwiązań, dzięki czemu jest to budynek zeroenergetyczny, o neutralnej emisji dwutlenku węgla. Jest on wyposażony w systemy zaprojektowane tak, by dopasowywać się do zmieniającej pogody.Przez większą część roku, budynek będzie naturalnie wentylowany i klimatyzowany. Energię elektryczną będzie czerpał ze słońca, co w tym klimacie jest rozwiązaniem, które właściwie powinno być obowiązkowe. Budynek GCI jest pierwszym, w którym wykorzystano specjalny geopolimerowy beton. To bardziej ekologiczne rozwiązanie, taki materiał jest jeszcze trwalszy i bardziej oporny niż tradycyjny beton, a jego produkcja pochłania mniej energii i emituje mniej gazów cieplarnianych.W pewnym sensie instytut ten będzie eksperymentem, dzięki któremu architekci z całego świata będą mogli dowiedzieć się więcej o tym, jak osiągnąć optymalny komfort użytkowania w publicznym miejscu, w klimacie sub-tropikalnym.

Ażurowy system zacieniania budynku reaguje na zmiany natężenia światła i chroni wnętrze przed zbyt ciepłymi promieniami. Atrium budynku zostało zaprojektowane tak, by działało jak płuca, to tam ucieka zgromadzone we wnętrzach gorące powietrze i wymienia się z tym naturalnie schłodzonym. Co zastępuje tutaj klimatyzację? Deszczówka. Zbiorniki mieszczą jej aż 60 tysięcy litrów. Chłodna woda przepływa przez specjalne panele podłogowe i zasila krany w łazienkach i kuchni.
W naszym klimacie, wyzwania ekologicznych budynków są nieco inne. Zamiast schładzać powietrze musimy je ogrzać, a o odnawialną energię ze słońca nie jest tak łatwo jak w Australii. Projekt agencji HASSEL jest jednym z wielu podobnych eksperymentów na świecie. Budowanie ekologiczne staje się, dzięki nim nieco prostsze i może mniej przerażające dla potencjalnych inwestorów. Polecam obserwować działania agencji, oraz chociaż na szybko przejrzeć najnowsze projekty. Wiele z nich wdraża ekologiczne rozwiązania.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

JEST WEEKEND!

POPKULTURA 0 0Wielka niespodzianka w ostatnim sezonie "Wikingów". Pojawi się w nim mocny, polski akcent
DAD:HERO 0 0Znamy świąteczne premiery Netflixa. Da się przeżyć święta bez „Kevina samego w domu” – oto 5 opcji
Diverse 0 0Na pewno masz w szafie ubrania z ich logo. Teraz będą w nich jeździć uczestnicy Rajdu Dakar
0 0Polacy nie potrafią wycenić ani własnej, ani cudzej pracy. Wyżej od człowieka cenimy maszynę
POLECAMY 0 0Uczeń jak mistrz. Oto poseł, który zastąpił Piotrowicza i kroczy jego ścieżką
0 0Takiej inwestycji Zakopane nie widziało. Ksiądz buduje "galerię handlową" przy kościele i Krupówkach
Volvo 0 0Ten samochód to fenomen. Wielu próbowało zrobić podobny, udało się tylko jednej marce
Cinergia 0 0Reżyser “Pokoju” i aktor z “Matriksa” przyjadą do Łodzi. Rusza festiwal Cinergia
dad:HERO 0 0Pierwsze 5 lat jest najważniejsze dla relacji ojca z synem. Przekonałem się o tym na własnej skórze
0 0"Zachwycisz się". Igor Herbut nagrał poruszającą piosenkę dla synka. Zdradził też jego imię
O TYM SIĘ MÓWI 0 0Michalkiewicz ujawnił dane ofiary księdza. Pytamy, czy mu nie wstyd
0 0Prestiżowa nagroda dla Sekielskiego. Ale widać, że odniósł też inny sukces