W środę dział Kultura i Styl poleca literaturę. Przed Wielkanocą warto zaopatrzyć się w ciekawą książkę na leniwe, przejedzone popołudnia. W tym tygodniu swoimi literackimi odkryciami dzielą się z nami: Beata Stasińska, Jacek Żakowski i Joanna Bator. Warto czytać!
Beata Stasińska
Współzałożycielka wydawnictwa W.A.B., które publikuje m.in Jacka Dehnela, Janusza Rudnickiego, Krystynę Jandę czy Wojciecha Kuczoka. W 2002 roku otrzymała od tygodnika „Polityka” wyróżnienie Kreator Kultury. W 2008 roku uhonorowana została brązowym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Obywatelka kultury.
Laurent Gaude "Huragan"
"Polecam szczególnie w rocznicę katastrofy smoleńskiej. To bardzo pięknie napisana powieść, która pokazuje jak żywioł, w tym przypadku tytułowy huragan, wpływa na ludzkie życie. "Huragan" to cudowna opowieść opowiadająca o ludziach, którzy dają sobie radę w bardzo trudnych sytuacjach. Chętnie przeczytałabym taką książkę o Smoleńsku, zamiast ukazującej się do tej pory, bardzo złej publicystyki"
W. G. Sebald "Wojna powietrzna i literatura"
"Zbiór wykładów zmarłego w latach 90. niemieckiego pisarza, który nie chciał mieszkać w Niemczech i wyemigrował do Anglii. W swojej książce bada niemieckie powieści napisane po II Wojnie Światowej oraz analizuje strategie twórców uciekających od opisu doświadczenia, które przekraczało ich zdolność pojmowania. Czekam na taką rozliczeniową książkę w Polsce. "Wojna powietrzna i literatura" to bardzo wyrafinowany przykład zaangażowanego pisarstwa"
Alice Munro "Kocha, lubi, szanuje"
"To moja kandydatka na Nobla. Świetna, kanadyjska pisarka, autorka pięknych i finezyjnych opowiadań. W swoich książkach opowiada o prowincji pełnej ludzkich dramatów i trudnych wyborów. To absolutne mistrzostwo świata"
Jacek Żakowski
Dziennikarz i publicysta, kierownik działu wyborczego „Gazety Wyborczej” w 1989, pierwszy prezes Polskiej Agencji Informacyjnej (1991–1992); pedagog.
Obecnie związany z tygodnikiem „Polityka”. Kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas w Warszawie.
Hakim Bey "Tymczasowa strefa autonomiczna"
"Bardzo ciekawa książką pokazująca prawdziwe oblicze kapitalizmu. Właśnie skończyłem czytać i bardzo polecam"
François Chesnais "Bezprawne długi"
"Fascynująca książka opisująca mechanizm powstania zadłużeń państw europejskich. Autor proponuje radykalne rozwiązanie, czyli umorzenie wszelkich długów publicznych. Co z tego wyniknie? Nie wiem, jestem w trakcie czytania"
Witold Orłowski "Świat, który oszalał czyli poradnik na ciekawe czasy"
"Najlepsza książka z dziedziny ekonomii jaką ostatnio czytałem. Profesor Orłowski w jasny i przystępny sposób tłumaczy skomplikowane mechanizmy. Warto przeczytać"
Joanna Bator
Pisarka, publicystka, feministka. Jej ostatnia książka "Chmurdalia" była nominowana do nagrody Nike w 2011 roku.
Martin Pollack "Cesarz Ameryki"
"Mistrz reportażu historycznego w najlepszej formie. Pisze o galicyjskiej biedzie. Dzięki niemu dowiadujemy się co znaczyły kiedyś takie terminy, jak "bela jedwabiu", "delikatne mięso" czy "wątrobianka". Fascynująca lektura"
Haruki Murakami "1Q84"
"Typowy Murakami w świetnej formie. Skomplikowane, wielowątkowe historie z drugim dnem. "1Q84" to napisana przystępnym językiem książka, po której na długo zostaje ślad. Ciągle wracam do niej myślami"
Michał Witkowski "Drwal"
"Najlepszy kryminał jaki czytałam w życiu. O Polsce, o rzeczach pięknych i obrzydliwych, tak jak to tylko Witkowski pisać potrafi. Po lekturze tej książki inaczej patrzy się na małe chatki na polskim wybrzeżu"