Gdy w Polsce powoli bledną nadzieje wiązane z gazem łupkowym, chorwacki rząd poinformował o odkryciu na szelfie Adriatyku znacznych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Po koncesje na wydobywanie tych surowców zgłosiło się już ponad 20 międzynarodowych firm. – Nowe złoża mogą być w znacznej mierze przeznaczone na eksport. Dzięki temu Chorwacja ma szansę stać się nowym potentatem energetycznym w Europie – powiedział Michał Górski, ekspert ds. inwestycji na rynkach bałkańskich.
O odkryciu cennych złóż poinformował w środę minister gospodarki Ivan Vrdoljak. Chorwacja już teraz ma na tyle duże zasoby gazu ziemnego, że pokrywa nimi 75 procent swojego zapotrzebowania. Surowce pochodzące z nowych złóż mogą być zatem sprzedawane partnerom zagranicznym.
– Umożliwią to już rozpoczęte inwestycje w infrastrukturę energetyczną. Jednym z jej ważnych elementów jest projekt terminala gazowego na wyspie Krk, o wartości ponad 600 mln euro, która ma powstać w ciągu kilku najbliższych lat – zauważył Górski.
Koncesje wydobywcze mają być przyznawane od 2015 roku. Do tego czasu powinny zakończyć się prace legislacyjne. Według Górskiego nowe złoża mogą ściągnąć do Chorwacji także polskie firmy, tym bardziej, że nadwiślańskie doświadczenia łupkowe będą zapewne inspiracją dla chorwackich ustawodawców.
– Dzięki temu zasady przyznawania koncesji oraz prawo geologiczne będą zbliżone do obowiązujących w Polsce, co ułatwi rodzimym spółkom ubieganie się o koncesje wydobywcze. Dodatkowo istotnym faktem jest budowane obecnie połączenia terminala gazowego na wyspie Krk oraz korytarza gazowego łączącego chorwacki terminal ze Świnoujściem, co w przyszłości jeszcze bardziej zbliży Chorwację do Polski – zaznaczył Górski.