Polscy naukowcy, wynalazcy, artyści i ludzie biznesu byli twórcami wielu niesamowitych wynalazków i pomysłów. Marie Skłodowska-Curie, Mikołaj Kopernik czy Fryderyk Chopin byli Polakami, którzy znacząco przyczynili się do zmiany świata nauki i sztuki na lepsze. Jak zauważa organizacja PAL-PAC, również wielu Amerykanów polskiego pochodzenia ma na swoim koncie niezwykle ważne osiągnięcia.
PAL-PAC, czyli polsko-amerykańska organizacja polityczna opublikowała na swojej stronie internetowej listę 15 przedmiotów, które prawdopodobnie nie istniałyby, gdyby nie Polacy.
1) Häagen-Dazs
Jako pierwsze, wyróżnione zostały słynne i luksusowe lody Häagen-Dazs, które nie dawno próbowano wprowadzić również na polski rynek. Twórcy marki, Reuben i Rose Mattus spotkali się w 1930 roku w Nowym Jorku i obaj byli synami polskich emigrantów.
2) The Doors
Większość osób kojarzy zespół The Doors przede wszystkim z jego charyzmatycznym wokalistą Jimem Morrisonem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że w dużej mierze jego istnienie było możliwe dzięki klawiszowcowi Rayowi Manzarkowi. Obok głosu i osobowości Morrisona, to właśnie klawisze były integralną i jedną z najbardziej rozpoznawalnych cech zespołu The Doors.
3) Walkie Talkies
Wszyscy w Polsce znają firmę Motorola. Mało kto jednak wie, że polski inżynier Henryk Manguski był kluczowym członkiem zespołu, który opracował legendarne, choć nieco zapomniane już walkie-talkie. Przypisuje mu się trzy patenty, nałożone na pierwszy model urządzenia o nazwie Motorola’s SCR-300. Manguski urodził się w Warszawie w 1909 roku, a trzydzieści lat później firma wysłała go służbowo do Nowego Jorku. Wkrótce po tym, Niemcy napadły na Polskę, a jego powrót do kraju był niemożliwy.
4) The Smashing Pumpkins
The Smashing Pumpkins to alternatywny zespół rockowy z Chicago. Tworzą go muzycy Billy Corgan, James Iha, D’arcy Wretzky i Jimmy Chamberlin. Basistka zespołu - D’arcy Wretzky - jest Amerykanką polskiego pochodzenia. Urodziła się w Michigan, ale przeniosła się do Chicago. Tu poznała Billyego Corgana który zaprosił ją do zespołu The Smashing Pumpkins, jako jedną z trzech członków - założycieli. Również pierwszy koncert grupy miał związek z naszym krajem, gdyż odbył się w 1988 w polskim barze o nazwie Chicago 21.
5) Witaminy
W 1912 roku, po przeczytaniu naukowego artykułu o tym, że ludzie jedzą brązowy ryż aby być mniej podatnymi na skrajną formę awitaminozy ( Beri-beri) Kazimierz Funk zdecydował się wyodrębnić składnik brązowego ryżu, który jej przeciwdziała. Jego wynalazek został okrzyknięty pierwszą na świecie witaminą, którą dziś nazywamy witaminą B-3. Funk zainicjował również powstanie innych witamin, między innymi B1, B2, C, i D.
6) Łazik księżycowy
Lunar Roving Vehicle transportował astronautów w czasie trzech ostatnich misji Apollo w latach 70-tych. Na pomysł tego pionierskiego urządzenia wpadł Mieczysław G. Bekker, pochodzący z okolic Hrubieszowa. W Polsce pracował dla wojska, lecz w czasie napaści na nasz kraj uciekł do Rumunii, a stamtąd do Francji i Kanady. Swoje miejsce na Ziemi odnalazł jednak dopiero w Stanach Zjednoczonych.
7) Trylogia Matrix
Reżyserowie trylogii Matrix, rodzeństwo Wachowscy, to Amerykanie polskiego pochodzenia. Ich ojciec był polskim biznesmenem. Oprócz przygód Neo, do ich największych dzieł zaliczane są filmy "V jak Vendetta" i "Atlas Chmur".
8) Nathan’s Famous Hotdogs
Kompletnie nieznane w Polsce, lecz bardzo popularne za Oceanem, są hot dogi Nathan’s Famous Hot Dog. Ich początki sięgają 1916 roku, kiedy z 300 dolarami w kieszeni, Nathan Handwerker i jego żona założyli firmę. Do Stanów Zjednoczonych Nathan trafił z Krakowa, a po czterech latach zaczęli sprzedawać swoje wyroby po pięć centów za sztukę, czyli o połowę taniej niż konkurencja. Dziś ich hot dogi sprzedawane są w dziesiątkach tysięcy miejsc w Stanach Zjednoczonych. Znane są jednak na całym świecie, głównie dzięki festiwalowi Hot Dog Eating Contest, który polega na zjedzeniu jak największej liczby hot dogów w wyznaczonym czasie.
9) Piraci z Karaibów
Gore Verbinski urodził się w Tennessee w 1964 roku, a jego ojciec był z pochodzenia Polakiem. Gore Verbinski zyskał największą sławę reżyserując trzy pierwsze części "Piratów z Karaibów". Również on był jednym z niewielu początkowo zwolenników Johnnego Deppa w roli kapitana Jacka Sparrowa. Niektórzy widzieli filmowych piratów w nieco bardziej tradycyjnym wydaniu. Verbinski chciał nadal im jednak nieco bardziej rockowy wizerunek.
10) The Goo Goo Dolls
John Rzeźnik, główny wokalista i autor tekstów The Goo Goo Dolls” to kolejny Amerykanin polskiego pochodzenia. Jego dziadkowie urodzili się w Polsce. Dorastał w duchu katolickim w Buffalo w stanie Nowy Jork. John i jego utwór “Iris” byli nominowani do wielu nagród Grammy. Wokalista jest także laureatem nagrody Songwriters Hall of Fame.
11) Dźwięk w filmie i radar
Joseph Tykociński-Tykociner był pionierem jeśli chodzi o użycie dźwięku w filmie. Był pierwszym, który nagrał dźwięk bezpośrednio na taśmie filmowej. Swój wynalazek zademonstrował na filmie, który nagrywała jego żona. Powiedział na nim: "będę dzwonił" po czym zadzwonił. Niestety, jego patenty spotkały się ze sporem o własność, a tym samym nigdy nie zbił na swoim wynalazku majątku. Po wynalezieniu filmowego dźwięku, Tykociński-Tykociner zaczął prace nad antenami, które stały się prekursorami radaru. Urodził się we Włocławku w w 1877 roku, a do USA wyemigrował w 1895.
12) The Red Hot Chili Peppers
Choć Hillel Slovak był gitarzystą i jednym z założycieli zespołu The Red Hot Chili Peppers, lecz jego życie zostało przerwane uzależnieniem od heroiny. Hillel został odnaleziony martwy przez policję w swoim mieszkaniu w Hollywood 27 czerwca 1988 roku. Po jego śmierci członkowie zespołu byli pogrążeni w ogromnej rozpaczy. Slovak urodził się w Izraelu, jako syn Żydówki polskiego pochodzenia. Do Stanów Zjednoczonych wyjechał w wieku 5 lat.
13) Warner Brothers
To może być najbardziej zaskakująca pozycja na tej liście. Również bracia Warner byli Amerykanami polskiego pochodzenia. Urodzili się w pod Warszawą, skąd początkowo wyemigrowali do Baltimore, później do Kanady i kolejno do Youngstown w statnie Ohio. Bracia Warner są uważani za najważniejsze osoby w amerykańskim przemyśle filmowym.
14) Kewlar
Kevlar został wynaleziony w 1964 roku przez amerykańską chemiczkę polskiego pochodzenia - Stephanie Kwolek. Urodziła się w 1923 w Pennsylvanii jako córka Polaków. Szukała alternatywnych materiałów do produkcji opon rowerowych, gdyż przewidywano ich niedobór. Wynikiem tych badać był polimer, pięć razy mocniejszy od stali i zaczęto go stosować między innymi do produkcji kamizelek kuloodpornych. To odkrycie uratowało życie tysiącom ludzi, w tym ponad 2700 policjantom.
15) Van Halen
W latach 1974 - 1996 basistą grupy Van Halen był Michael Anthony. Urodził się jako Michael Anthony Sobolewski i dołączył do grupy po spotkaniu Eddiego Van Halena w Pasadena City College. Po tym grupa zmieniła nazwę z Mammoth na Van Halen. Anthony jest najbardziej znany z żywych solówek, wybryków scenicznych, a także ze swojej kolekcji gitar.